Podle tvůrčího aktivisty Romana Muroně je hlína příjemná a hezky působící. „Má schopnost pohlcovat vlhkost ve vnitřním prostředí. Když je naopak zase sucho, tak je opět uvolňuje. Jakmile doslouží, lze ji bez problémů ekologicky vrátit do přírody," uvedl Muroň.

Přiznal, že by mnohdy nedoceněný materiál rád více lidem přiblížil. „Dnes ukazujeme stavbu pece za pomocí jílových směsí. Bude použitelná dlouhodobě, měl by v ní jít upéct chleba nebo pizza," dodal stavitel.

Už první návštěvníci se nabídli k pomoci s výrobou cihel i pece. „Zajímá mne hlavně praktická stránka, chystám se postavit vzorový domek či přístřešek z hlíny a potom i obytný dům," prozradil živnostník Miroslav Vymazal z Kyjova

Těšil se také na přednášky odborníků. „Mohu zde potkat lidi, kteří tomu opravdu rozumí a kteří mě mohou práci s hlínou naučit," popsal muž, který na Oslavu hlíny – oslavu života přijel celou rodinou.

Součástí akce byla i výstava obrazů Romana Muroně a Vladimíra Abramuszkina. „Ve dvě hodiny začaly přednášky, například Aleny Dunajové z Památkového ústavu Brno. Druhé povídání bude mít odborník na mlynářství Radim Urbánek, který přivezl i ruční mlýnek. Jako třetí promluví Roman Muroň s Markem Patočkou o svých obrazech a hliněném stavitelství," přiblížila program pořadatelka Eva Abramuszkinová.

Ještě večer pracoval Marek Patočka na peci. „Dnes budeme mít hotový konečný tvar. Potom na ni ještě naneseme textilii, přetáhneme ji další vrstvou a na závěr ještě naneseme terafínovou vrstvu. Pec pak musí vyschnout, povrch asi bude potřebovat vyhladit," vysvětlil Patočka.