"Kvůli zimě a krmení připravujeme adventní prohlídky až v odpoledních hodinách," potvrzuje provozní manažer zoo Josef Bojanovský s tím, že mnozí návštěvníci přicházejí z velké dálky. V celé obci je tak nezvykle rušno.

Zoologická zahrada se nachází v obci Bošovice ve vzdálenosti asi pětadvaceti kilometrů jižně od Brna. Jednotlivé expozice tam pro papoušky vznikaly postupně. V současné době zahrada prezentuje kolekci arating, amazonků, dále pak ary, amazoňany, kakaduy a africké druhy papoušků včetně papoušků šedých-žaků, senegalských a jiných. V provozu je nyní sto expozic.

Tradiční slavnostní ocenění v sále Besedního domu se letos neuskuteční. Dárci si medaile po upozornění převezmou jednotlivě.
Dárci krve dostanou sms. Letos si kvůli Covidu pro medaile přijdou jednotlivě

Zatímco někteří papoušci odpočívají, jiní dávají lidem v zoo svoji přítomnost velice silně najevo. Ti se ale jejich vřeštěním spíše baví. Na místě se navíc dozvědí o každém konkrétním druhu přehledně vysvětlené informace. Před prací provozovatelů soukromé zoo mají návštěvníci velký respekt. "Jsou úžasní," potvrzuje Gabriela Hankeová.

Letos jim přitom kvůli komplikují fungování omezení spojená s epidemií koronaviru. "Naše zoo je soukromým zařízením a funguje bez dotací. Musíme se hodně a tvrdě snažit, aby jsme zabezpečili prostředky na provoz nákladů," doplňuje Bojanovský.

Zdroj: DENÍK/Jakub Dostál

Zájemci si vše zmíněné prohlédnou nebo vyfotí ještě v neděli odpoledne. "Poslední letošní návštěva je přitom příležitostí nejen vidět papoušky, ale třeba i k doplnění vánočních dárků. Poslední odpolední návštěvníci můžou shlédnout prohlídku zoo při svíčkách," lákají provozovatelé.