Pátý ročník celorepublikové soutěže o nejkrásnější romskou dívku pro rok 2009 je v těchto chvílích už minulostí. V bouřlivé atmosféře plné potlesku a povzbuzování porazila v sobotu večer dalších jedenáct romských finalistek dvacetiletá kadeřnice Aneta Kančiová z Chomutova. Korunkou krásy ji ozdobil Jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Pro mě je to velký úspěch a vážím si toho. V životě bych však především chtěla být dobrou mámou,“ vyznala se krátce po svém zvolení se slzičkami v očích sympatická Aneta. Porota, v jejímž středu usedly osobnosti hodonínského veřejného života, ale například i zpěvačka Leona Machálková, zvolila za první vicemis Markétu Kováčovou z Vlašimi.

Hodonínské želízko v ohni, osmnáctiletá Eva Danielová může být ale na svou krásu pyšná také. Porotce svým půvabem i odpovědí na zákeřné otázky moderátora očarovala natolik, že si domů odnáší korunku a titul druhé vicemiss. Romské dívky rozproudily atmosféru v sále nejen tradiční promenádou v plavkách. Divoký čardáš, který pak ve finále na mole předvedly, nenechal v klidu snad nikoho z přihlížejících. Zejména mužská část pak se zájmem sledovala vlnící se těla mladých Romek v dlouhých červených sukních se zlatými penízky kolem pasu.

„Je opravdu krásná,“ podotkl na adresu Miss Roma 2009 Anety Kančiové jeden z porotců, hodonínský zastupitel Vítězslav Krabička krátce poté, co usedla s obrovskou kyticí a šerpou kolem krku, na trůn. Volba Romské královny krásy se uskutečnila v rámci romských dnů za finančního přispění Jihomoravského kraje a Města Hodonína. V téměř tříhodinovém programu, který moderoval herec Jan Čenský, vystoupila kromě Martiny Balogové na živo také porotkyně Leona Machálková. Celý sál pak roztleskali díky svému tanečnímu umění i mladí romští tanečníci z Brna. Nejmladšímu bylo teprve pět let. Publikum nejen rozesmál, ale sklidil také velký potlesk a obdiv. „Tanec milujeme a máme ho prostě v krvi,“ pousmála se po vystoupení jedna z členek romského souboru s názvem Merci. Trénovat jich prý chodí i kolem šedesátky.

„Tyto akce jsou hlavně o sponzorech. První čtyři ročníky byly pro nás z tohoto pohledu velmi krušné,“ konstatoval jeden z hlavních organizátorů soutěže Miss Roma 2009 Miroslav Malík z hodonínského kulturního domu. Nebylo prý lehké přesvědčit o důležitosti takové akce, dostat se do povědomí a získat důvěru. „Rok od roku je ale prestiž a úroveň soutěže Romských dívek vyšší,“ soudí Miroslav Malík, předseda pořádajícího Sdružení Romů a národnostních menšin v Hodoníně. Čardáš se tak s největší pravděpodobností rozezní v sále kulturního domu Na Horních Valech příští rok už pošesté.