„Dříve u nás chodívali lidé na všechny plesy v krojích, ale jak začali za prací dojíždět do Hodonína a nosit běžně už i panský oděv, tak se vytvořila idea krojového plesu. První uspořádala Československá strana lidová za velkého nadšení v roce 1968," přiblížil počátky bálu v období pražského jara za pořádající bojanovické křesťanské demokraty Václav Salajka.

Tamní krojovaný ples pokračuje od svého vzniku bez přerušení dodnes. „Po celou dobu existence mu každý fandil, i když byli třeba na radnici lidé z jiného politického spektra. Věděli, že kroj k nám patří a je dobré jej podpořit," přiblížil Salajka.

Při posledním ročníku se o hudební doprovod starala místní dechová hudba Šohajka. „Jsme rádi, že stárky a starci opět nacvičili krojovanou českou besedu, v programu je také vystoupení mužského sboru Vox Vini, který nezpívá jen slovácké písničky, ale i vážnou hudbu. Určitě jsme také velmi rádi, že přijeli hosté z Mutěnic, jejichž mládež připravila dvě kolečka české besedy," řekla k programu starostka Eva Rajchmanová.

Nejen na parketu si domácího krojovaného plesu užíval stárek Aleš Esterka. „Chodím na něj každý rok, letos už počtvrté. Jelikož jsem zároveň muzikant, tak mám rád rychlejší polky a další pěkně zpívané skladby," svěřil se člen Šohajky, který hraje buď na trombón, nebo baskřídlovku.

Na bál si našla cestu i parta krojovaných tanečníků ze sousedních Mutěnic. Mezi nimi byl i Radim Holešinský a Miroslav Macháček, kteří si kromě tance vychutnali také nabídku bohaté vinotéky, kterou již třetím rokem zaplnili místní i přespolní. „S klukama jsme loni založili enologický kroužek, koštujeme mladší vína, porovnáváme mezi sebou a radíme si. Nejmladší z našich členů mají šestnáct let, tvrdé jádro má mezi dvaceti a pětadvaceti roky," řekl vinař a středopolař divizních fotbalistů Mutěnic Radim Holešinský.

Kromě hostů ze sousední obce si do Dolních Bojanovic přijel zatancovat například pár ze Šardic, šohaj z Kobylí či další návštěvníci z Lužic i Hodonína.