Pomoct sirotkům z jihozápadní Tanzanie se i proto rozhodli lidé z občanského sdružení Kulturní soužití v Dubňanech. Ve spolupráci s občanským sdružením Bez Mámy ze Šumic připravují řadu charitativních akcí. Projekt odstartoval úterním Večerem pro Afriku.

„Děláme kulturní akce v Dubňanech a okolí, když jsem se ale seznámila s manželi Horeckými ze sdružení Bez mámy, nadchlo mě, jak pomáhají Africe. Proto jsme vymýšleli, jak bychom se mohli připojit,“ popisuje začátek spolupráce mezi oběma sdruženími předsedkyně Kulturního soužití Adriana Lukešová.

Na Večeru pro Afriku, jenž byl prvním počinem Dubňanských, se nejen vyprávělo o Africe, ale také se zde slavnostně pečetily pokladničky, které se objeví na všech pořádaných akcích. Atmosféru večera dokreslily hudbou inspirovanou Afrikou hosté Jiří Pavlica, Josef Fojta a Vendula Pančuchová, kteří hrají a zpívají s Hradišťanem, i batiky vyráběné domorodci z Mahanga. Večer pro Afriku vynesl 5 350 korun.

„Peníze, které se podaří vybrat, půjdou hlavně na sponzorování sirotků. V Mahangu jsme už postavili školku, misijní dům pro katolické sestry a sirotčinec, který ještě potřebujeme vybavit nábytkem a pořídit okna. Také se za ně uvaří kaše, kterou dostávají děti po skončení vyučování,“ říká předseda sdružení Bez mámy Ondra Horecký. Ten jezdí na mise do Mahanga už čtyři roky a v Africe pomáhá od roku 2004. „Děti zde mají poměrně těžký život. Nejedí třikrát denně, ale jen jednou, maximálně dvakrát, strava je jednotvárná. Musí pracovat, kvality školní výuky je špatná,“ vypráví o podmínkách v Africe Horecký.

Přispět na africké sirotky budou moc zájemci také na koncertu slovenské skupiny No Name, jenž se uskuteční 14. listopadu ve sportcentru Želva v Dubňanech, či 12. prosince na Vánočních trzích v Dubňanech. Celý projekt vyvrcholí velkým červencovým Koncertem pro Afriku.