„Tato elektrárna je seskládána asi z dvanáct a půl tisíce panelů a má okamžitý výkon dva tisíce sto kilowat. Denně vyprodukuje kolem šesti a půl megawat hodiny energie. Za rok je to asi dva tisíce tři sta megawat vyrobené energie,“ přiblížil jednatel společnosti Sluneta Petr Bína.

V Dubňanech nejde o první sluneční elektrárnu. Vedle nové stojí již rok fungující Sluneta 1, která leží v průmyslové zóně Horní Huť. Ta je ale o poznání menší. „Sluneta 2 je zhruba čtyřikrát větší než starší elektrárna. Co se týče technologie, tak ke změnám nedošlo,“ nastínil Bína a dodal, že je zde pouze méně trojfázových měničů, než v případě Slunety 1.

Obě elektrárny pracují na fotovaltaickém principu, což znamená, že dokáží zpracovávat sluneční paprsky i když je zatažená obloha, což by v případě Dubňan neměl být problém, protože slunce zde svítí více, než na jiných místech v České republice.

„Tuto oblast jsme si vybrali proto, protože podle sluneční mapy tohle místo dlouhodobě vykazuje nevyšší podíl intenzity slunečního záření,“ vysvětlil ředitel společnosti Sluneta Jiří Hřiba.

Díky tomu má firma do budoucna v plánu postavit ještě další elektrárny na Hodonínsku. Zatím se však budou snažit zvýšit výkon v Dubňanech. „Chtěli by jsme dosáhnou tří megawat elektrické energie, kterou budeme dodávat do sítě E.On,“ řekl Bína.

Celkové náklady Slunety 2 se vyšplhaly na dvě stě třicet milionů korun. Firmě by se však peníze měli do několika let vrátit. „Hrubá návratnost stavby je něco přes sedm let. V kombinaci s financováním od bank je to jedenáct let.

Jako přínos vidí stavby solárních panelů ve městě také tamní starosta František Tříska. „Samozřejmě by bylo lepší, kdyby zde vyrostl podnik, který by zaměstnal lidi. Stojíme však nohama na zemi. Lokalita, kde elektrárny vyrostly, nebyla nijak využitá, takže si myslím, že solární panely nejsou nejhorší využití pro tento pozemek,“ řekl starosta, který dodal, že se chytají také spočítat solární panely, které si lidé v Dubňanech hojně začínají dávat na střechy svých domů. „Snažíme se na radnici propagovat alternativní zdroje energie, ale nepodporujeme je materiálně,“ podotknul starosta.