Exekutor lepí cedulku na ledničku a počítač. Po chvíli odnáší zabavené věci z bytu či domu. Rodina naříká a lamentuje. Takové okamžiky zažívají lidé, kteří se zadlužili a skončili v exekuci. V poslední době se ale stává i to, že lístky exekutorů končí na stromech nebo venkovních grilech. Kromě bytů a domů totiž exekutoři postihují také vinohrady, vinné sklepy, zahrady nebo rekreační chaty.

„Dražeb nemovitostí přibývá. Dostávají se do nich nemovitosti všeho druhu, od rodinných domů, chat, přes ornou půdu, lesní pozemky nebo vinohrady. Výjimkou nejsou ani zcela vykácené lesní porosty. Lidé je koupí, získají dotace a zalesní je. V dražbách se objevují i zcela zdevastované a vybydlené domy," vyjmenoval Petr Augustin, který má v Exekutorském úřadě Hodonín, soudního exekutora Kamila Brančíka na starosti dražby nemovitostí.

Mezi největší rarity, se kterými se při dražbách setkal, byl prodej odsvěcené fary v dezolátním stavu. Nový majitel ji přestavěl do původní historické podoby. „Zažil jsem i prodej skladu rakví, který si pro bydlení koupila mladá rodina," poukázal Petr Augustin. Lidí, kteří končí v exekuci, přibývá například ve Tvarožné Lhotě. Když starostka obce Martina Bílová nastupovala do úřadu, obec řešila jednu exekuci za půl roku. „Teď řešíme tři do měsíce," srovnala Bílová. Podle ní navíc dlužníci nevnímají prodej majetku jako svou záchranu, ale naopak jako ztrátu bydlení. „Další věc je to, že často ani nejde většinou zchátralý majetek prodat. Z obce ho už kvůli mezilidským vztahům koupí málokdo. Zažila jsem i situaci, že se lidé z domu nevystěhovali a žili v něm ještě půl roku po prodeji novým majitelům. To pak začnou spory," řekla starostka. Sama by prý do podobného kupu nešla, pokud by dům nebyl bez zadlužených majitelů. Ti ale někdy obec nadobro opustí. „Jestli mohou exekuce znamenat odliv lidí, je těžké hodnotit. Dva případy, kdy rodiny úplně odešly třeba do města, kde jsou sociální byty, nebo k příbuzným, jsme zde již ale měli," zamyslela se Martina Bílová.

Exekuce řeší i nedaleký Radějov. Na prodej jsou mnohdy chaty v rekreační oblasti Mlýnky, která leží na katastru Radějova. „Na jaře jsem si opravdu všiml, že v exekucích přibylo rekreačních chat," shrnul starosta Radějova Martin Hájek.

Podle Petra Augustina je prodej majetku posledním řešením, jak peníze od dlužníka získat. „Celý proces prodeje nemovitostí trvá několik měsíců a povinný má tak stále ještě možnost poměrně dlouhý čas věc aktivně řešit a prodeji v dražbě předejít úhradou exekuce," vzkázal lidem. A doplnil, že jsou v poslední době už pouze elektronické. „V prodeji jsme úspěšní z devadesáti procent," poukázal Augustin.

Do sporu s exekutory se snaží nepřijít například Zdeněk Novosad z Hodonína. Zásadu má jasnou: nezadlužovat se. „Bohužel mi přijde, že někteří zadlužování se vůbec neřeší a půjčují si o sto šest, aniž by si zjistili podmínky půjček. Navíc neřeší to, jestli budou schopni splácet," myslí si Novosad.