„Chceme zlepšit prevenci a regionální dostupnost služeb v této oblasti," vysvětlila důvody projektu ředitelka hodonínské nemocnice Věra Dostálová.

Hodonín přitom podobné poradenské zařízení už v minulosti měl. Bylo v prostorách tamní hygienické stanice, při redukci míst však zaniklo. „Chceme na něj navázat, přemýšlíme o tom už čtyři roky. V dnešní době je to věc, která je ohromně potřebná," uvedla ředitelka.

Poradna zahajuje prvního října a bude otevřená každé pondělí. Kromě bezplatných osobních konzultací lidé využijí i speciální telefonní linku. „Za poplatek pak nabídneme odběry krve pro testy na HIV. Vydáme také potvrzení pro úřady, zaměstnavatele a další," popsala Dostálová.

Přednášky

K programu poradny se mohou připojit i střední nebo základní školy. „Pracovnice bude pořádat různé besedy a přednášky a šířit povědomí o rizicích závažného onemocnění AIDS," informovala Dostálová.

Kyjovská nemocnice jít ve stopách té hodonínské neplánuje. Podle ředitele Petra Svobody si vystačí s vlastním infekčním oddělením. „Je součástí našeho zdravotnického zařízení, pokud by někdo přišel, na oddělení si s ním poradí," vysvětlil ředitel Nemocnice Kyjov Petr Svoboda.

Nakažených lidí virem HIV prudce přibývá. V Jihomoravském kraji je jich podle Hany Zapletalové ze Státního zdravotního ústavu dokonce více než sto. „Čím méně se o tomto problému mluví, tím více si lidé myslí, že se jich nemůže nikdy dotknout," upozornila Zapletalová.