To získalo osm mandátů v jedenatřicetičlenném zastupitelstvu. Druzí na pásce jsou s pěti lidoveckými zastupiteli Pozitivně pro Hodonín. Jak prozradil jeho lídr Ladislav Ambrozek, zatím si jen vyměnili gratulační SMS. „Počítáme s jednáním v řádech hodin. Preferujeme spolupráci s těmi, s nimiž byla smysluplná v posledních čtyřech letech, drželi slovo a měli s námi na většinu věcí shodné názory,“ vyjádřil se Ambrozek. Vyslovil se tak pro koalici s Hnutím pro Hodonín a Svobodnými, s nimiž by měli v zastupitelstvu těsnou většinu šestnácti hlasů.

To by znamenalo konec poslední koalice se Změnou a ČSSD. Sociální demokraté totiž ztratili všechny čtyři mandáty a mezi Změnou a lidovci panovalo napětí od vzniku koalice v roce 2015. „Šance máme, ale s nikým jsme zatím nejednali. Nebráníme se spolupráci se žádnou stranou. Myslím si, že výsledek voleb povede k dobré koalici, ať už v ní budeme, nebo ne,“ vyjádřil se Vítězslav Krabička, první místostarosta a lídr Změny, která získala čtyři mandáty.

Na jednání o nové vládě hodonínské radnice budou mít politikové poměrně dost času. „Pokud nebudou žádné strany, které by s výsledky měly problém a nebudou se soudně řešit, tak nejzazší termín pro svolání ustavujícího zastupitelstva je asi druhého listopadu,“ dodal dosluhující starosta Milan Lúčka.