„Ve čtvrtek prezident Václav Klaus udělí na pražském hradě vyznamenání. I já jsem nominovaný. To je jeden z důvodů, proč chci čtyřicátý babybox uvést oficiálně do provozu právě v tento den,“ vysvětlil výběr termínu předseda Občanského sdružení Babybox pro odložené děti Statim Ludvík Hess.

Kvůli schránce na dítě pracovníci odstranili kus oplocení kolem areálu nemocnice. Z venkovní levé strany od vstupní brány je pak v plotě udělaný vchod. Asi po třech metrech od branky je v okně na zadní straně budovy vrátnice umístěný babybox. „Schránka na dítě se nesmí nacházet v samotném areálu nemocnice. Matka, která se rozhodne odložit své dítě, je v krizové situaci a musí mít pocit bezpečí,“ vysvětlil ředitel nemocnice Antonín Tesařík. V Hodoníně bude fungovat babybox tak, že s poté co matka vloží dítě do schránky se spustí zvuková signalizace na dětské pohotovosti, jehož personál novorozence neprodleně vyzvedne druhými dvířky zevnitř budovy. Matka má tedy dostatek času nepozorovaně odejít.

Podle psycholožky Márii Vlčkové by žena vyrušená při odkládání dítěte mohla kojence odhodit a utéct. „Žena se nachází ve velmi těžké situaci a mohla by začít jednat zkratkovitě. Je těžké odhadnout, čeho je schopná. Každý člověk je jiný,“ domnívá se.

A proč si STATIM vybral k umístění babyboxu právě Hodonín? Hess odpověděl, že velkou roli sehrála lokalita, v níž se město nachází.

„Na Hodonínu je sympatická jeho blízkost se slovenskými hranicemi. Na jižní Moravě máme babybox jenom v Brně, a pak máme v tomto kraji velkou díru,“ řekl Hess. Ředitel nemocnice Tesařík se zase domnívá, že Hodonín dostal například před Kyjovem přednost i kvůli vyššímu počtu obyvatel.

„S koncentrací lidí narůstá i riziko odložení dítěte, zvlášť v dnešní době, která je poznamenaná krizí a nezaměstnaností,“ míní Tesařík.

Občanské sdružení STATIM zřídí zpravidla jeden babybox za měsíc. Ten hodonínský bude čtyřicátý v pořadí. Jen výroba samotné schránky totiž stojí dvě stě padesát tisíc korun. K částce je ale nutné připočítat i provozní náklady. V babyboxu se musí udržovat teplota sedmatřicet stupňů Celsia, nutný je také pravidelný servis a revize. Na výrobu a instalaci babyboxu přispělo i město Hodonín dvě stě padesáti tisíci.

Do vyhřívaných schránek odložily ženy už čtyřiatřicet dětí. Naposledy nalezli zdravou holčičku ještě s placentou druhého října pracovníci ostravské městské nemocnice. „Holčičce jsem dal jméno Anička podle tiskové mluvčí nemocnice,“ informoval Hess.

Do prvního a zatím oficiálně jediného babyboxu na jižní Moravě v brněnské nemocnici milosrdných bratří matky odložily během existence schránky šest dětí.

Naposledy zřídil STATIM babybox v září v Litoměřicích a předtím v Karviné.