Z nich teď může vyzískat až pětaosmdesát procent celkových nákladů na kompletní opravu budovy školky.

Ta je podle starosty Hovoran Josefa Grmolce už léta v poněkud žalostném stavu. Nová škola a v kontrastu s ní podle starosty poněkud ponurým dojmem vyhlížející budova mateřské školky, si po pětačtyřiceti letech kompletní rekonstrukci přinejmenším zaslouží.

„Stav budovy z roku 1965 byl už po technické stránce tak žalostný, že do ní rovnou střechou začalo už i zatékat,“ vylíčil starosta Hovoran Josef Grmolec, proč se do nákladné opravy vlastně obec musela pustit. Už v minulých letech zrekonstruovala obec kuchyň a jídelnu za zhruba tři sta tisíc korun a částečně nechala opravit také elektriku v budově.

„Poté ji bylo nutné stáhnout kvůli narušené statice,“ vysvětlil Grmolec.

Ze šesti set deseti tisíců Eur, které teď obec dostane z Norských fondů, zaplatí ale také nová okna, opraví třídy pro školčátka, vybaví je tou nejmodernější didaktickou technikou, pořídí novou kotelnu, šatničky, upraví prolézačky, hřiště s houpačkami a pergolou a provede celkové venkovní úpravy. „A když už je na budově lešení, rozhodli jsme se, že ji rovnou také zateplíme. Z rozpočtu jsme za tímto účelem vyčlenili jeden milion a tři sta tisíc korun,“ doplnil starosta Grmolec částku, kterou se na opravách mateřské školky obec Hovorany podílí. Stavební firma by měla být podle šéfa radnice hotová do konce března.

„Teď se právě dokončují podlahy ve třídách a také moderní sociální zařízení.“ Poté ještě na zhruba čtrnáct dnů nastoupí vítězové minisoutěží, aby vybavili třídy videi, LCD televizory, didaktickými interaktivními tabulemi, dovybaví zařízení kuchyně a provedou venkovní úpravy.

„Když je pěkně, tráví totiž děti podstatnou část dopoledne běháním na sluníčku,“ dodal ještě starosta Grmolec.