BARTOLOMĚJSKÁ POUŤ

Kde: Veselí nad Moravou

Kdy: sobota a neděle

Jarmark, koncert duchovní hudby i návrat do středověku zažijí návštěvníci tradiční Bartolomějské pouti ve Veselí nad Moravou. Program odstartuje na náměstí už v sobotu ráno. Jarmark začne v osm hodin, příchozí mohou ve stáncích nakoupit řemeslné výrobky i produkty od farmářů.

O hudební doprovod se postará například folková kapela Děvčice z Uherského Hradiště, pro děti jsou připravené nejrůznější atrakce. „Kolotoče nebudou, protože jsme nenašli vhodné místo pro jejich umístění. Na náměstí jsme alespoň postavili nafukovací hrad," řekl Ivo Juřena z Veselského kulturního centra.

Odpolední program se ponese v rytmu dechových hudeb, od sedmi hodin večer se v kostele svatého Bartoloměje koná koncert duchovní hudby. „Pro mladší generaci je pak od osmi hodin večer připravena tradiční rocková zábava se skupinou Artemis v areálu Komár u nedalekého koupaliště," dodal Juřena.

Nedělní část programu začne v deset hodin dopoledne mší svatou, v jedenáct hodin následuje posezení u cimbálu. Dvě hodiny po poledni pak na návštěvníky čekají kejklířská a šermířská vystoupení a ukázky zbroje i dobových kostýmů, o které se postará historická umělecká skupina Memento mori.

ZVĚŘINOVÉ HODY

Kde: Ježov, areál Obora

Kdy: pátek, sobota

Podruhé a také naposled v tomto roce si mohou v pátek a v sobotu návštěvníci ježovské Obory pochutnat na zvěřinových specialitách. Dančí, jelení, pečeného divočáka, guláš i zvěřinové klobásy připraví členové místního mysliveckého sdružení Vlast. „Nejoblíbenější specialitou je nakládaný pečený divočák, kterého podáváme s červeným zelím a knedlíkem. Mlsné jazýčky příchozích však nepohrdnou ani zvěřinovými bifteky," informoval předseda pořádajícího sdružení Josef Novák.

Podle něj se v Ježově za dva hodové dny obvykle vystřídá až tisíc lidí. Sobotní večerní program navíc zpestří kapela V. S. P. Band.

VRACOVSKÉ KULTURNÍ LÉTO V BARÁKÁCH

Kde: Vracov, areál vinných sklepů Baráky

Kdy: sobota, od 14.30

Sobotní odpoledne ve Vracově bude patřit dobrému vínu, krojům a zpěvu s cimbálovou muzikou. Již počtvrté se totiž v areálu vinných sklepů Baráky koná Vracovské kulturní léto. „Je to pokračování tradice oslavy dožínek, které se ve Vracově v roce 1999 znovu zavedly. Před čtyřmi lety jsme rozšířili program a změnili místo konání a vznikla z toho tato akce," informovala vedoucí Kulturního domu Vracov Zita Řičicová.

Návštěvníci se mohou těšit na krojovaný průvod, vystoupení vracovských folklorních souborů i ochutnávku vín z devíti otevřených sklepů. Součástí programu jsou i atrakce pro děti, jarmark s rukodělnými výrobky a nejrůznějšími pochutinami, výstava obrazů, fotografií či modelů ze dřeva v bývalé základní škole.

Na náměstí Míru mohou kolemjdoucí od dvou do pěti hodin odpoledne obdivovat veterány, zastávku zde totiž bude mít tradiční soutěž Veteráni Moravským Slováckem. Večer uzavře zábava s dechovou hudbou Vacenovjáci.

HODY S VĚNCEM A KÁČERY

Kde: Žeravice

Kdy: sobota, neděle

Tradiční krojované hody s věncem a káčery oživí o víkendu atmosféru v Žeravicích. Napilno budou mít místní chlapci už od sobotního rána, kdy pojedou pro májky, které odpoledne postaví za místní sokolovnou. Pak se i s děvčaty vydají na předhodovou taneční zábavu, kde jim k tanci a poslechu zahraje dechová hudba Sobuláci.

Ta bude provázet i nedělní večerní program. „V sobotu po zábavě postaví kluci májky před domy obou stárek. V neděli časně ráno se pak většina Žeravjáků vydá na mši do kostela," popisuje náročný hodový program Jana Žůrková z místního obecního úřadu, kde se po mši koná povolování hodů.

Krojovaný průvod začíná ve dvě hodiny odpoledne a putuje za sokolovnu. „Vystoupí dětský folklorní soubor a zatančí se moravská beseda. Žeravickou specialitou je však sólo stárků všech dob," dodala Žůrková.

Veselo bude i v neděli večer, kdy se uskuteční krojovaná zábava.

BARBORA ORLICKÁ

VENDULA GREGOROVIČOVÁ