„O dotaci jsme žádali dvakrát, bezúspěšně. Řekli jsme si, že už nebudeme čekat,“ říká starosta Kněždubu Libor Grabec.

Kromě nového kabátu u tamní základní školy, obec zaplatila také zhruba sedm set padesát tisíc za novou střechu u školy mateřské. „Bylo to nutné, stav staré střechy byl havarijní. Časem počítáme s novou fasádou a okny také u mateřské školy,“ uvedl Grabec.

S opravami na kněždubské základní škole však obec nekončí. Plány má také s jejími půdními prostory. „Původně jsme chtěli, aby v nich vznikl prostor pro tělocvičnu, ten by ale nevyhovoval normám, takže jsme využití prostoru museli přehodnotit,“ říká starosta. V prostorách půdy by tak do budoucna mělo vzniknout místo, určené místním sborům, kroužkům, dětem ale i sportovcům.

„V těchto místech bychom chtěli vytvořit jakýsi multifunkční prostor, ve kterém by byla knihovna, možná i nějaká posilovna či spinning. Děti by tu mohli trénovat stolní hokej, scházeli by se tu šachisté, případně by prostory využívaly další organizace,“ odhaluje plány Grabec.

Takové místo by přivítal umělecký vedoucí mužského a ženského sboru z Kněždubu Josef Matyáš. Oba soubory totiž nyní zkouší v zasedací místnosti obecního úřadu, který pro sbory není ideálním řešením.

„Musím uznat, že je tam poměrně špatná akustika. Navíc je zasedací místnost poměrně malá, a když se nás sejde víc a máme nazkoušet i nějaké tance, tak to prostě nejde,“ říká Matyáš.

Multifunkční prostory

Podobný názor má i knihovnice kněždubské knihovny Marcela Glozová, která nyní knihy půjčuje také v prostorách obecního úřadu.

„Sice jsem se letos stěhovala do jiných prostor obecního úřadu, ale i ty nové mi nepřijdou ideální. Už jen proto, že jsou poměrně malé a třeba děti si nemají ani kde sednout. Navíc to jsou pořád jen staré, opravované místnosti. Větší a novější bych určitě uvítala,“ říká knihovnice.

Libor Grabec by chtěl i tentokrát nejdříve požádat o dotaci, a to buď pomocí mikroregionu Strážnicko nebo ministerstva školství. Kdyby obec neuspěla, opět by sáhla do svých úspor. „Přibližně tři miliony korun bychom, které jsou potřeba, bychom měli mít na tento projekt při současném odpovědném hospodaření obce k dispozici,“ říká Grabec.

O tom, jestli se v Kněždubu do nových multifunkčních prostor pustí, ale rozhodne až zastupitelstvo obce. „Záleží na tom, jaké určí další priority rozvoje obce. Na celé volební období máme připravených více projektů. Uvidíme, jak bude pro zastupitele důležitý právě tento,“ uvedl.

Pokud by však jedenáct zastupitelů zvedlo ruku pro, mohlo by být podle starosty hotovo během dvou let.

„Nyní je to klasický půdní prostor, do kterého jsou vyvedené přípojky pro zřízení sociálního zázemí. Museli bychom zhotovit zvláštní vchod ze dvora. Počítáme i s bezbariérovým přístupem a výtahem. Musí se také udělat půdní vestavba, s tepelnou izolací, elektroinstalací a vším ostatním, což je samozřejmě především otázkou dobrého projektového zpracování ,“ vyjmenoval starosta.

O dotaci, díky které by mohla postavit nový obecní úřad, žádala několikrát také obec Velká nad Veličkou. Nepodařilo se, a tak se velická radnice pustila do šetření. Nový obecňák, který oficiálně obec lidem představila na letošních Horňáckých slavnostech, vyšel na třicet milionů korun.