Lidé tak získají možnost nejen se pokochat starými, ale stále zachovalými věcmi, ale také nakoupit vánoční dárek těm, kteří mají právě takové předměty v oblibě.

„Stejně jako u předchozích ročníků trhu lze zpeněžit věci, které lidem doma již dosloužily, zabírají místo, ale je jim líto je vyhodit. Škála prodávaných předmětů je nevyčerpatelná,“ uvedl vedoucí muzea Blanka Pokorná, podle níž lze na blešáku prodat starožitnosti, známky, pohlednice, fotografie, odznaky, obrázky, plakáty, hračky, sklo, porcelán, militaria, fotoaparáty, gramofony, gramofonové desky, staré promítačky nebo prohlížečky, filmy do nich, různé kuriozity, sportovní potřeby, vybavení domácností či vybavení hospodářství.

Pořadatelé si vyhrazují i omezení. Povoleno není oblečení, elektronika, zvířata, potraviny ani potravinové doplňky, automobily, motocykly, velké stroje a nářadí, pornografie nebo funkční zbraně bez zbrojního průkazu.

Zájemci mohou přinést jen jeden předmět, ale také celé soubory, sbírky i větší množství vzájemně nesouvisejících předmětů. Mohou je prodávat sami, nebo je svěřit pracovníkům muzea do komisního prodeje. Při druhé možnosti si muzeum nebude k navržené ceně účtovat přirážku. Každý prodejce bude mít k dispozici vlastní stůl.

„Bleší trh nebude přístupný komerčním prodejcům se živnostenským oprávněním ani řemeslníkům, zkrátka bude určený jenom pro lidi obchodující pouze s vlastním použitým zbožím. Neprodané předměty si jejich majitelé nejpozději do týdne po skončení trhu opět odvezou,“ upřesnila Pokorná.

Přihlášky samostatných prodejců i předměty do komisního prodeje přijímá muzeum do pátku 25. listopadu. Akce se uskuteční v neděli 27. listopadu. Vstup pro návštěvníky i prodejce je zdarma.