„Bylo by to pro nás tragické a likvidační. Provozuji bar, který je nočním podnikem a přes den si tam nevyděláme ani na slanou vodu. Většinu tržby máme přes noc. Pokud tento návrh projde, tak to můžeme zavřít, propustíme všechny holky a jdeme na pracák do fronty,“ řekl k návrhu majitel kyjovského Fly clubu Petr Kukulka.

Podobného názoru je i jeho kolega a konkurent v branži. „Určitě se mi to nebude líbit. O víkendu k nám chodí mladí lidi i po třetí. Nevím ale, co proti tomu můžeme dělat,“ konstatoval Radek Bednařík.

Starosta Kyjova se snaží živnostníky uklidnit. „Vyhláška nebude namířená proti provozovatelům barů, restaurací, penzionů či letních zahrádek. U nich bude pouze zpřísněná zodpovědnost za veřejný pořádek jejich hostů. Prioritní bude zaměření na herny,“ uvedl František Lukl.

V současnosti se uvažuje o tom, že by noční podniky zavřely ve všední den ve dvě v noci a v pátek a sobotu ve tři. Znovu otevřít by mohly v šest ráno. „Zastupitelstvo Kyjova je složené z lidí, kterých si vážím. Jsou to ale vesměs lékaři a učitelé, kteří se v této problematice příliš nevyznají. Bohužel, když mám otevřené přes den, tak tady není ani noha. Hosté k nám začínají chodit v šest, osm, deset, kolikrát až ve dvanáct hodin,“ upozornil Kukulka.

Ruší noční klid

Impulsem k omezení otvírací doby nonstopů byly podle starosty stížnosti na rušení nočního klidu. „A i nesouhlas s existencí výherní hracích přístrojů a výherní terminálů na území města. Na tyto aktivity se nabalují drogy a kriminalita a spoustu lidí to přivedlo na okraj společnosti a životního minima,“ nastínil příčiny kyjovský starosta s tím, že následné sankce budou vycházet ze zákona o obcích a měly by spíše výchovný charakter.

Toho doplnil právník a provozovatel jedné z kyjovských restaurací Karel Longaver. „V žádném případě to nechceme směřovat k omezovaní živnostenského podnikání. Návrh se teprve rozpracovává. Musíme jej nejprve vysvětlit a projednat s podnikateli a vzít jejich návrhy. Pak se k tomu budou moci vyjádřit občané na stránkách města. A poté bude teprve vyhláška připravená,“ řekl předseda komise pro legislativní a živnostenské podnikaní s tím, že vyhlášku ještě bude muset schválit rada a následně zastupitelstvo měs­ta.

Podle něj by ale mělo toto městské nařízení i několik výjimek. „Kdyby byly nějaké mimořádné akce jako je Slovácký rok, hody, mistrovství světa v kopané a olympijské hry a vysílalo by se v noci, tak by provozovatel požádal o povolení,“ upozornil Karel Longaver.

Obdobné vyhlášky chystají také v Bučovicích a na jaře i v Břeclavi. Zato ve Veselí nad Moravou se k obdobným kroků nechystají. „Nemáme důvody k nějakému omezení provozní doby. Ani nevím, že by u nás nostopky fungovaly,“ uvedl veselský starosta Miloš Kozumplík. Stejně tak v okresním městě. „Vedení města neplánuje žádné omezení,“ dodala mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.