„Zejména v posledním roce, dvou se setkáváme se zvýšeným zájmem o službu z řad mladých zdravotně postižených, kteří ukončili povinnou školní docházku a nemají další uplatnění. Setrvávají pouze v rodině a jejich sociální vazby, ale i vědomosti, dovednosti a osvojené návyky opadají. Hledají proto možnost docházet někam, kde se uplatní, začlení, potrénují co je třeba a poté se vrátí zpět domů ke svým blízkým,“ přiblížila sociální pracovnice a vedoucí denního stacionáře Marcela Prchalová.

V centru sociálních služeb sice funguje denní stacionář řadu let, ale ten je především pro dospělé zdravotně postižené a také starší lidi, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci. „Tu může představovat společenská izolace, omezení informací, kontaktů či neschopnost se o sebe postarat,“ osvětlila sociální pracovnice.

Ilustrační foto.
Pořádná výzva: studentka obletí svět v letadle navrženém v Hodoníně

Rozšíření denního stacionáře do letošního roku limitovaly prostorové možnosti. „Měli jsem k dispozici pouze jednu místnost se šatnou a kuchyní,“ podotkla vedoucí.

Relaxační zóna na balkoně

Díky projektu podpořenému Evropskou unií, se Kyjovským podařilo zrekonstruovat prostory jednoho z bytů. „Bude nyní sloužit jako stacionář II. Je zde k dispozici větší společenská místnost s kuchyňským koutem, relaxační místnost a bezbariérová koupelna s toaletou. Klienti mohou s pracovníky také využít balkon, kde vysazují rostliny, hrají deskové hry nebo odpočívají,“ dodala Prchalová s tím, že prostory pojmou až deset lidí. Těch na invalidním vozíků o něco méně. „Jsme velmi rádi, že se zde klientům velmi líbí a cítí se tu příjemně,“ doplnila vedoucí.