„Ty budou pouze ve dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích, přičemž dva pokoje budou mít samostatné sociální zařízení," řekl ředitel Centra Jan Letocha. Dosavadních jednasedmdesát klientů má v původní budově centra k dispozici jen společná sociální zařízení na chodbě.
Díky větší kapacitě může kyjovské centrum nabídnout domov devětatřiceti důchodcům, šestnáct míst bude pro lidi se zvláštním režimem a pět pro novou takzvanou odlehčovací službu. „V okrese budeme s touto službou první. Pomůže rodinám, které se o svého nesoběstačného člena rodiny sice starají doma, ale nemohou to zvládat nonstop celý rok a potřebují si dát nějakou dobu oddech na dovolenou. Nejblíže je služba dostupná v Boršicích či Šlapanicích," přiblížil Letocha.
Už jen polovina
Ten upozornil, že v domově důchodců žilo před jednapadesáti lety, kdy byla jeho budova postavená, sto čtyřicet pět uživatelů. Voláním po kvalitě bydlení pro seniory se jejich počet snížil na polovinu.
„Nejenže se lidé dožívají stále vyššího věku, ale začínáme klást také důraz na kvalitu, měníme sedmilůžkové pokoje na dvoulůžkové a tím pádem ubývá míst v domovech důchodců. Kromě toho vyvstává velká potřeba lůžek pro lidi se syndromem demence. Ztrátu musíme doplnit," uvedl krajský radní pro sociální oblast Jiří Altman s tím, že lůžka pro seniory se staví postupně v Blansku a v Kyjově a do budoucna se počítá s Újezdem u Brna a lůžky v Brně. Celkem si tak kraj dal za úkol navýšit počet míst v domovech na pět set, což by se podle Altmana mělo stihnout do čtyř let.
Zájem roste
Zájem o místo v domově důchodců je totiž nejen na Hodonínsku větší, než je nabídka volných lůžek. V Kyjově evidují 109 žádostí, ročně přitom mohou vzít asi patnáct nových lidí. Letocha ke konci stavby pavilonu počítá s asi 150 žádostmi i s tím, že ty nejpotřebnější klienty se podaří uspokojit.
Stavba nového pavilonu má podle smlouvy o dílo trvat 457 dní a stát 79, 2 milionu korun. Luděk Šebesta za dodavatele stavby, kterou je sdružení firem MSO sevis Kyjov a Czech a. s. Říčany, přislíbil, že cenu i termín dodrží, i když musí stavět ve složitějších podmínkách. Pavilon totiž vzniká za provozu centra pro seniory i vedlejšího domova pro mentálně postižené klienty Horizont. „Nejde zde zřídit třeba skládku, pohybují se tady klienti," vyjmenoval některé z překážek Šebesta.
Stavbě musí ustoupit i několik vzrostlých jehličnatých stromů a omezení čekají i klienty. „Sice mohou do zahrady, ale složitější cestou. Kromě toho musí počítat se zvýšeným hlukem či prašností," vyjmenoval ředitel Letocha. „Vydržíme to a už se těšíme na nové obyvatele domova," nemá obavy z výstavby Josef Němec, jeden z obyvatel domova, který sledoval slavnostní poklepání základního kamene.
Při výstavbě nového pavilonu se počítá s dotací z Regionálního operačního programu Jihovýchod, která pokryje až pětaosmdesát procent nákladů. Zbylou část chce zaplatit kraj z úvěru od Evropské investiční banky. Kromě ubytování pro klienty nabídne větší centrum pro seniory práci třicet nových pracovních míst převážně pro pečovatele. Hotový má být pavilon za patnáct měsíců a otvírák by se měl po vybavení nábytkem za osm milionů korun přibližně v listopadu 2013.