Aktuální situaci vnímá jako naprosto kritickou. Jediné volné lůžko na celé jižní Moravě je v jedné z brněnských nemocnic. „Jinak jsou všechna místa obsazená. A to máme v naší nemocnici lůžek s ventilací nejvíce," říká Svoboda. Nedostatek plicních ventilátorů řeší použitím těch, které se běžně užívají na operačním sále při uspávání pacienta. „Snažíme se ventilátory i půjčovat, ale celá situace se postupně zhoršuje. O víkendu přibyli další nemocní," informuje ředitel nemocnice, kde v minulém týdnu řešili také personální problémy. V tom směru se situace uklidnila, řada lékařů se uzdravuje.

Podle Svobody nejsou nemocní pacienti překvapením. „Jde o starší pacienty, kteří mají potíže s dýcháním i normálně."

Zákaz návštěv v Kyjově stále trvá. A minimálně do pátku potrvá i v hodonínské nemocnice. Tam vážnější komplikace neřeší. „Vážné problémy nemáme. Pár lidí tu leží se zápalem plic, což může být komplikací chřipky, ale nikdo není ve vážném stavu," sděluje primářka Věra Dostálová pověřená dočasným vedením nemocnice.

Podle hygieniků by se situace mohla v nadcházejícím týdnu uklidnit. Alespoň mezi studenty. „Díky jarním prázdninám se rozpadnou kolektivy a to může pomoci úpadku chřipky," míní hygienik Libor Šmíd. I podle něj je stav stále kritický. Nemocných je přes 3000 na 100 000 obyvatel.

MICHAELA MUNZAROVÁ