„Salsa je hravý karibský tanec, v podstatě jednoduchý pro jakoukoli skupinu. Zouk je pokročilejší tanec, hodně na tělo," přiblížil Adam Balko ze sdružení Salsa Kyjov.

Nedávno bylo možné si tyto tance zkusit v Kostelci při Caribic dance patry. Kromě dvou zmíněných se tančila ještě bachata. „V současné době je to hodně rozšířené spíš v Brně, tam je hodně velká zouková komunita. Ve Zlíně zase velká salsová komunita. My se to snažíme nějakým způsobem dostat aspoň trošičku k nám, aby zájemci nemuseli jezdit šedesát kilometrů daleko, aby si zatančili," uvedla Kateřina Májová ze Salsy Kyjov.

Party začala svižnou a energickou zumba rozcvičkou. Poté přišly na řadu základní kroky a figury při připraveném workshopu pod vedením zlínských tanečních mistrů salsy Kláry Kolárové a Radka Kubiše.

„Poslední roky jsou tahle hudba a taneční styly velmi oblíbené. Umožňují improvizaci a zatancovat si s kýmkoliv, kdo prošel základní kroky," řekl k těmto tancům lektor Radek Kubiš.

Salsa je latinsko-americký párový tanec, populární především v USA, Evropě, ale v poslední době také u nás. Španělské slovo salsa označuje omáčku, a to proto, že salsa je směsicí několika tanečních stylů. Původně kubánská salsa se vyvinula z několika tanečních žánrů, jako jsou například son, danzon, mambo či guajira.

Zouk původně pochází z francouzských ostrovů Guadeloupe a Martinique. Jeho nejznámější forma se ale vyvinula v Brazílii z typického brazilského tance lambada. Zouk je vášnivý a dynamický tanec. Typické pro něj je uzavřené držení partnerů, rytmické pohyby boků a výrazný styling žen. U tohoto tance je důležitý pohyb a vedení celým tělem, ale také větší taneční spojení obou partnerů.

Kurzy v Kyjově začnou středou 12. září. U obou tanců budou pro začátečníky i mírně pokročilé. Zouk bude na programu vždy ve středu, salsa ve čtvrtek. Více informací na www.salsakyjov.cz.