Název: OSVOBOZENÍ KYJOVA

Kde: Kyjov, náměstí
Kdy: sobota od 10.00 vojenské ležení, od 16.00 bitva

Bojový pokřik vojsk osvobozujících armád a členů odboje se bude v sobotu od čtyř hodin odpoledne rozléhat po Masarykově náměstí v Kyjově. Stovka nadšenců vojenské historie předvede ukázku osvobození města. Akce se koná nejen jako připomínka tohoto významného milníku, ale zároveň také k sedmdesátému výročí odbojové skupiny Carbon Bohuslavice a jako vzpomínka na hrdiny druhé světové války. „Chceme upozornit na to, že v době konfliktu tady operovalo hned několik odbojových skupin a že zde byla řada lidí, kteří nebojovali na frontě, ale zůstali v protektorátu. Tehdy překročili tu pomyslnou hranici obyčejného občana a snažili se například podporovat uprchlíky, shromažďovat munici nebo benzin. Přitom nemohli věřit téměř vůbec nikomu. Takové lidi je potřeba si připomenout," nastínil záměr historické přehlídky hlavní organizátor a vedoucí vlkošského Military muzea Petr Něnička. Už v deset hodin dopoledne se pro všechny příchozí otevřou vojenská ležení za Městským kulturním střediskem. Tam si detailně prohlédnou tábory Němců i Rudé armády včetně zbraní a vybavení. „Připravili jsme také jednu zajímavost. K vidění bude maďarské vojsko, které pomáhalo za války Němcům. U Vlkoše ve směru na Vracov tehdy stál dlouhý vlak, který měl odvézt materiál do Říše. A právě Maďaři jej strážili," uvedl pořadatel a doplnil, že kromě uniformovaných jednotek návštěvníci uvidí civilní obyvatele v dobovém oblečení. Bitva o radnici se strhne přesně ve čtyři hodiny odpoledne. Kromě vojáků se jí zúčastní také technika, mezi níž budou tři kanóny, obrněné auto, náklaďáky či motorky. Vstup na akci je zdarma. „Kvůli rozsahu ukázky a náročnosti organizace bude kyjovské náměstí od pravého poledne pro auta uzavřené. Omezení potrvá do sedmé hodiny večerní," upozornil Něnička.

Název: LÁZEŇSKÝ KULTURNÍ KOKTEJL

Kde: Hodonín, lázně
Kdy: sobota

Nejen hudební zážitek několika různých stylů nabídne další díl Lázeňského kulturního koktejlu. Touto akcí oficiálně začne už pětatřicátá lázeňská sezona v Hodoníně. Jako první se v poledne představí v areálu lázní Cimbálová muzika z Milotic. Hodinu a půl nato přijde na řadu slavnostní proslov a vystoupení tanečních skupin Black and White a Artuš. „Zhruba ve dvě hodiny se návštěvníkům předvedou netradiční mažoretky Kamélie z Ostrožské Lhoty a Štrajchkapela z Kněžpola, což je taková netypická dechovka s prostonárodními písněmi. Ve čtyři hodiny odpoledne je na programu autogramiáda herců manželů Šťastných, souběžně začne folklorní pásmo, v němž vystoupí Dúbravěnka, Dúbrava a Dúbrava starší," vyjmenovala koktejlovou nabídku kulturní referentka hodonínských lázní Miroslava Čermáková. Přibližně v půl šesté odpoledne všem příznivcům rockové muziky zahrají dolnobojanovičtí Šroti. Na ně pak naváže Countrio. „Pro návštěvníky je rovněž připravený jarmark s tradičními výrobky. Samozřejmostí je občerstvení, bude grilované kuře, sýry, maso, dále popcorn a také lázeňské oplatky," sdělila referentka.

Název: VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU 2014

Kde: Milotice
Kdy: neděle, od 8.00

Přivítat a oslavit jedny z prvních ptačích písniček či poznat krásu jarní přírody mohou všichni ti, kteří přijdou v neděli v osm hodin ráno k milotickému zámku. „Čeká na ně nenáročná vycházka po trase dlouhé přibližně šest kilometrů. Půjdeme zámeckým parkem přes bažantnici k přírodní rezervaci Písečný rybník a zase zpátky. Vyzkoušíme určování zpívajících ptáků podle jejich hlasu, alespoň ty základní druhy. Dále přiblížíme pozorovací techniku a literaturu," uvedl pořadatel a člen Československé ornitologické společnosti Karel Šimeček. Asi největším lákadlem akce je ukázka odchytu a kroužkování ptáků v altánu zámecké obory. „Malé děti dostanou možnost okroužkované ptáky vzít a pustit vlastnoručně na svobodu," láká pořadatel.

Název: ŠARDICKÉ SLAVNOSTI VÍNA

Kde: Šardice
Kdy: sobota, 13.00

Ze čtyř set devatenácti vzorků budou vybírat k ochutnání návštěvníci Šardických slavností vína, které se uskuteční v sobotu od jedné hodiny odpoledne v Obecní hale U Orla. „Více než dvacítka vinařů, kteří uspěli v jednotlivých kategoriích, dostane broušený pohár. Naprostá převaha vzorků jsou vína ročníku 2013. Připravené máme také občerstvení, příchozí se mohou těšit na výborný guláš nebo klobásy z udírny. V doprovodném programu vystoupí cimbálová muzika Denica ze Šardic," řekl za pořádající Mendelův vinařský spolek František Foretník. Podle něj si na své přijdou i mladší generace, ve venkovním posezení zahraje DJ. Nejprve budou znít oldies hity a k večeru jsou v plánu modernější písně. „Vstupné na akci je dvě stě padesát korun, součástí je katalog i sklenička. Pokud se někdo zaregistruje na našem Facebooku, dostane padesátikorunovou slevu," vybídl Foretník.