Římský voják v červeném plášti a lesknoucí se zbroji vjel na černém koni do brány čejkovické tvrze a pak dále až na nádvoří. Tam na něj již čekaly žíznivé davy. Svatý Martin právě přivezl mladé víno, které muselo ještě počkat na vysvěcení. To odstartovalo letošní ochutnávku čejkovických svatomartinských vín.

Při Martinově příjezdu zazpívá i čejkovický mužský sbor Révokaz. V tento moment zazní svatomartinská balada. „Její slova složil René Bárta, který míval v Čejkovicích restauraci, a zhudebnil ji náš vedoucí Jaroslav Novák. Balada se už rozšiřuje i po okolí. Text jsme už několikrát upravovali. Slova balady popisují výsadbu révy, její obdělávání a sklizeň," přibližuje zpěvák Petr Opluštil.

slova balady
1. Hej Martine, svatý Martine,
nalej víno z teho džbána,
pozval sem si kamaráda,
svatý Martine.

2. Šak sem oral, révu sadil
s koněm vstával, s ženů vadil,
vědra nosil, boha prosil…
Naša dřina, pane Bože, zúročit se má.

3. Šak sem oral, révu sadil,
s koněm vstával, s ženů vadil,
vědra nosil, boha prosil.
Aj sem sbíral, hrozny ždímal,
víno stáčal, gatě smáčal…
Naše víno, pane Bože, dej mu požehnat.

Po úvodním zahájení se krojovaní sboristé vmísili do davu, popadli sklenky a věnovali se svým společenským povinnostem. Prozrazovalo je jen tradiční tmavě modré ošacení s klobouky a klapot okovaných bot.

Sedmadvacítka čejkovických vinařů na nádvoří nabízela na šest desítek bílých, červených a růžových vín. „Je to mladé víno, které svatý Martin dovezl do českých zemí, na jeho počest se dělá oslava svatomartinských vín i s jídlem, svatomartinskými husami. Je to ročník 2015, vinaři čekali minimálně pět let na takový ročník," popisuje Lukáš Hradil, předseda sdružení čejkovských vinařů. I on přivezl svá vína, návštěvníci mohou okoštovat jeho Müller Thurgau a Modrého Portugala.

Čejkovičtí vinaři se rozdělili do dvou velkých stanů podél zdí čejkovického hradu. Mezi nimi se utvořily hloučky degustátorů. Na koštování vína nepřišel snad nikdo sám, a i kdyby, za chvíli potkal někoho známého.

Do Čejkovic se sjeli lidé z Vysočiny i Prahy, mezi návštěvníky bylo slyšet i polštinu a slovenštinu. S manželkou přijel z Náchoda i Radovan Vosádka. „Do Čejkovic na svatomartinská vína jezdíme už několik let. Tato akce je dobrá a vína z Čejkovic máme rádi. Dnes jsme toho ochutnali už více, naposledy Veltlínské červené rané, jedno z našich oblíbených, Müller Thurgau a Modrého Portugala. U něj ani u Veltlínského červeného ale zatím nemáme vytipovaného vítěze. Letošní ročník vín je takový čitelnější, víc vyniká jejich specifická chuť. Po ochutnávce si zajdeme i na svatomartinskou husu," usmívá se muž se sklenkou v ruce.

Slavnost vína se ale neomezila jen na nádvoří. Naproti vstupní bráně byla další, která vedla na ochoz nad obec a do zatravněné části obehnané starou zdí. Z ochozu se dalo se sklenkou v ruce kochat výhledem na Čejkovice a nejbližší okolí. O kus dál, uvázaný u stromu, stál kůň svatého Martina. Téměř nebylo návštěvníka, který by se k němu opatrně nepřiblížil a nepoprosil někoho z doprovodu, aby jej se čtyřnohým krasavcem zvěčnil.

Koštování vín přálo i počasí. Nebe sice bylo zatažené, ale nepršelo a bylo teplo, což si mnozí návštěvníci pochvalovali. Na nádvoří bylo dokonce ještě o několik stupňů více.

Nakonec přijel i koňský povoz s dobrosrdečným vozkou, který po ukončení ochutnávek vozil zájemce po obci a ukazoval její krásy.