Do místní základní školy se sjede na šedesát mladých včelařů. Setkání Včelařských kroužků mládeže se zúčastní děti z celkem čtrnácti kroužků od Uherského Hradiště přes Znojmo až po Brno. Nejmladším milovníkům medu a přírody vůbec bude pouhých sedm let. V oblastním kole soutěže budou mladí lidé s poněkud netradičním zájmem bojovat ve třech kategoriích.

„Letošní oblastní kolo bude v Lužicích poprvé. Věková kategorie účastníků je od sedmi do patnácti let a nově přijedou zabojovat také středoškoláci,“ prozradila hlavní organizátorka soutěže Zuzana Horvátová, která v obci vede už několik let včelařský kroužek při základní škole.

„Děcka čeká spousta soutěží, budou například zkoumat anatomii včely pomocí mikroskopu, poznávat včelařsky významné rostlinky a pomůcky a také je čeká test teoretických znalostí,“ dala nahlédnout do sobotního programu Zuzana Horvátová.

Co bude letos nové, je, že děti nebudou podle ní absolvovat praktickou část, jako tomu bylo v minulosti.

Dva vítězové z nejstarší kategorie se půjdou popasovat s kolegy včelaři do celostátního kola. „A z nich pak asi třicítka odjede dokonce na mezinárodní včelařskou soutěž na Slovensko,“ neopomněla upozornit hlavní organizátorka.

Letošní rok bude podle včelařů špatný. Příroda se prý probudila příliš rychle a ovocné stromy rozkvetly prakticky naráz.

„Včelky jsou tím zmatené, ale podstatné je, že nejsou ještě dostatečně silné, protože příroda letos proces probouzení se po zimě urychlila o několik týdnů. Dokonce je už vyrašený akát a kvete i řepka a to byla vždy záležitost květnových dnů,“ zdůraznil Štefan Škoda, jednatel okresního výboru Svazu včelařů.

Ovoce prý ale bude. Příroda si poradí. Včelaři říkají, že čím méně jablek v letošní úrodě sadaři sklidí, tím jich bude méně do kila.