Kdy se u vás začal projevovat sklon ke kutilství?

Už jako kluk jsem koukal dědovi pod ruce. Měl domek a pořád na něm něco opravoval, zedničil, celou údržbu si dělal sám. Spíš jsem mu zavazel, ale nechal mě motat se okolo

Vzpomínáte na svůj první kutilský výtvor?

V dětství jsem měl obě ruce levé, ale rád jsem věci zkoumal a rozdělával. Bohužel ne vždy se mně pak podařily složit. Jednou jsem takto rozkuchal auto na dálkové ovládaní, byl to dárek. Ale já byl zvědavý jak to vypadá uvnitř. Nikdo už ho nedal dohromady.

Ještě na základní škole jsem začal chovat hady a terarijní zvířata. Přitom jsem se vyřádil při výrobě terárií. Dělal jsem je pro sebe, kamarády, dokonce i za úplatu. Když máte doma pět hadů, musíte je někam nacpat. Tak jsem začal řezat a měřit desky a polystyrén, a lepit. Tehdy se ve mně asi probudil ten řemeslný talent.

Ovlivnil váš vztah ke kutilství i studie? Jakou profesi jste zvolil?

Jsem vystudovaný autoelektrikář, specialista. Jenže práce v autodílně, kam jsem nastoupil po škole mi připadala stále stejná. Nic nového mně to po čase nedávalo. Ale už dřív jsem chodil kamarádům a známým pomáhat jako pomocná síla po fuškách. Od nich jsem pochytil zručnost a ledacos se naučil.

Takže co všechno umíte? Opravíte vodovod, postavíte zeď?

V podstatě ano. Troufnu si říct, že mě zatím nic nepřekvapilo Vyměním, zásuvky, vyzdím zídku, opravím žaluzie, vyměním odpadní potrubí. Baví mě montovat nábytek a ženské si pochvalují vrtání hmoždinek na pověšení poliček, či obrázků.

Nikdy nevoláte na pomoc odborníky? Přece jen se určitě, alespoň občas, objeví nějaká překážka.

Když člověk něco neumí, musí si poradit. A pro příště je zase připravený. Jestliže si ale nevím rady, volám odborného přítele na telefonu. Mám kolem sebe hodně dobrých kamarádů z oboru elektro nebo od vody. Ti poradí nebo pomohou.

Souvisí vaše zaměstnání s kutilským koníčkem?

Úplně se mi to propojilo. Nejdříve mě začali oslovovat známí a pak další lidé, abych jim pomohl se stěhováním. To proto, že vlastním dodávku. Jako stěhovák jsem ale postupně zjišťoval, že při tom stěhování lidé potřebují hromadu jiných věcí, které se stěhováním souvisí. Poskládat nábytek, zapojit spotřebiče. Těch žádostí bylo pořád víc, až jsem si na to vyřídil živnost. Dokonce kácím stromy na zahradě, stříhám živé ploty nebo seču trávu. Ta různorodost mě baví.

Jakou máte výzbroj?

Všechno potřebné, benzínovou pilu, vrtačky, hromady šroubováků, kleští, brusky, zahradní náčiní. Jestliže mi něco schází, půjčím si to od známých, ale stále něco dokupuji. Myslím, že v mé garáži mám většinu nářadí, které potřebuji.

Chválí vás doma? Co všechno jste už udělal?

Při zařizování bytu jsem se vyřádil dostatečně. Od opravy osvětlení, vypínačů, lepení obkladaček, montáže vodovodních baterií, přes pokládku koberců a linolea až po kompletní montáž nábytku.

Co vás na tom nejvíce baví?

Těší mě si ty věci dělat sám. Je pro mě vždycky výzvou dělat něco nového. Lepší než válet se u televize nebo v hospodě. Ten pocit uspokojení je pak skvělý.

Jaký je váš kutilský sen?

Aktuálně plánuji koupi rodinného domu se zahradou, tam se při rekonstrukci vyřádím.

Co dělá kutil jako vy, když zrovna nekutí?

Já se zavřu do garáže a dávám dohromady veterány. Právě teď leštím mercedes z třiadevadesátého roku. A pak se chystám na Škodu Octavii z sedmašedesátého. Ta auta už mají něco za sebou a jsou nepojízdná. Když se je podaří dát dohromady, vyleštit a pak nastartovat je to radost a pokochání pro oko. Kolikrát jezdí stejně spolehlivě jako dnešní. auta. Když pak sednu za volant, je to hřejivý pocit.