Další díly seriálu Na výstavu do muzea naleznete

ZDE

Rádi bychom upozornili na to, že kromě prohlídky výstavy zde probíhají také velice zajímavé doprovodné akce pro školy a širokou veřejnost. Tento čtvrtek 24.2.2011 se v předsálí na Národní tř. 21 od 13.00 do 16.30 koná akce s názvem Návštěva u hrnčíře. Umění výroby replik a zdobení holíčské fajánse zde bude předvádět keramik Peter Pollák.

Zájemci si budou moci vyzkoušet točení na kruhu, dozvědět se informace z technologie výroby, a také si zde koupit hotové výrobky.

Je nutné uvést, že i když holíčská manufaktura na výrobu fajánse a kameniny v rakouském soustátí zanikla v roc 1827 její vliv na lidové džbánkařství na jižní Moravě a západním Slovensku pokračoval dále v 19. a 20. století. A dodnes není náležitě doceněn. Vždyť během více jak osmdesátiletého provozu manufaktury se zde vystřídala více jak stovka malířů, ale také modelářů, kteří si zde osvojili všechny nové modní evropské styly.

Práci zde našlo několik stovek pomocných pracovníků ze severního Záhoří a jižní Moravy. Objevují se zde tuzemská jména – například malíři Fiala a Sivak. Nebo mezi kruhaři jsou jména Hranka a Srna. Mezi paliči můžeme najít jména jako Beneš, Dvořák, Kralovič, Kukliš či Vojtek. Je proto pochopitelné, že výrobky typické pro holíčskou manufakturu se vyráběly a objevovaly na trhu i v následujícím období. Byly to nejčastěji teriny barokních tvarů s úchytkami ve tvaru ovoce, konvice ve tvaru helmice, naturalistické nádoby ve tvaru ptáků nebo ovoce, lékarenské nádoby valcovitého tvaru, ženské postavy – oblíbené kropenky ve tvaru postavy sv. Veroniky. Tyto výrobky se pak dále vyráběly například ve Stupavě, Malackách, Modre, Bolerázi, Košolné, Sobotišti, Vyškově, Olomouci a Bystřici pod Hostýnem.

Těžko bychom hledali lidovou dílnu, která by nebyla nějakým způsobem ovlivněna holíčskou výrobou. Jak jsme již uvedli, množství lidových džbánkařů prožilo svá učednická léta v Holíči, kde se obeznámili z technickým postupem výroby a také různými vzory výzdoby – krajinné scenérie, lambrekýnový ornament, kytice květů v muflových barvách s vínově červenou růží (štrasburská růže) apod. To všechno můžeme také obdivovat na certifikovaných výrobcích pana Petera Polláka. Ten se snaží prostřednictvím své keramické dílny v Holíči už čtvrt století připomínat zašlou slávu zdejší, kdysi první a nejvýznamnější císařsko královské manufaktury na majolikové (fajánsové) nádobí.

Bojové umění i móda

Další možnost setkat se s panem Pollákem budou mít zájemci v neděli 20. března 2011, kdy se v sále Evropa uskuteční již druhé Barokní odpoledne, tentokrát věnované císaři F. Š. Lotrinskému. Kromě pana Petra Polláka v programu vystoupí soubor Ritornello hrající v historických kostýmech na dobových nástrojích a v čase nás přenese do období 18. století.

Něco z bojového umění, ale také módy, nám předvede společnost Memento mori. Opět zde nebudou chybět ani stanoviště s historickými hrami a soutěžními úkoly pro děti. Do akce se zapojí také členové hodonínského divadelního souboru Svatopluk. Důležité v dnešní době je to, že všechny akce jsou zdarma. A to díky tomu, že se uskutečňují v rámci přeshraničního projektu Společný návrat do 18. století prostřednictvím F. Š. Lotrinského, pána Hodonína a Holíče.

Masarykovo muzeum v Hodoníně, které je hlavním garantem tohoto projektu, srdečně zve všechny malé i velké návštěvníky do muzejních prostor nejenom na unikátní výše zmíněnou výstavu, ale také na všechny doprovodné programy. Těšíme se na Vaši návštěvu.

TOMÁŠ GRONSKÝ