Ve tváři má výraz extrémního soustředění. Pevně svírá řídítka právě vypůjčeného kola. Chystá se vyrazit na padesát metrů dlouhou trasu přes vodní hladinu rybníčku v areálu Pod sklepy v Kostelci. Pojede rychle, nebo raději pomalu a na jistotu?

Josef Pimek přemítá nad strategií. Chce zvítězit. V cíli na druhém konci jen dvacet centimetrů široké dřevěné překážky čeká sud piva, diplom a věnec pro vítěze. Je jedním ze závodníků, kteří zápolí v pátém ročníku Kostelecké lávky.

Rána ze signalizační pistole dává odvážlivci se startovním číslem tři pokyn k tomu, aby zabořil vší silou nohy do šlapátek a balancoval mezi suchem a mokrem. Jenže padá. „Možná mladická nerozvážnost, zvolil špatnou stopu. Vteřiny jsem úplně přehlédl, ale není to podstatné, protože Josefa Pimka na stupních vítězů určitě neuvidíme. Ujel jen tři a půl metru," hlásá k přihlížejícím moderátor Petr Indra.

Jeden ze závodníků se rozhodl vsadit na netradiční variantu cesty k cíli a po prknech se na kole sune krok za krokem. „No ale vždyť ty vůbec nešlapeš, to ti nemůžeme uznat," volá moderátor. Mladý muž s udiveným výrazem nesouhlasně kroutí hlavou. Ortel diskvalifikace přichází vykonat jeden z jeho kolegů. Jemným pohybem pošle „podvodníka" nemilosrdně pod hladinu. Ten se ani nebrání, v parném odpoledni mu kapka osvěžení přichází vhod.

Stejně jako on postupně ve vodě končí také ostatní nadšenci. Překonat lávku není jen tak. Pořadatelé proto vyhlašují druhé kolo, které by mělo přinést do soutěžního klání jasné světlo. Nejrůznější kreace a pády se zaujetím sleduje Jarmila Ryan ze Sobůlek. „Nepodaří se to nikomu, já jim to nepřeju. Lepší je, když padají, děti se tak aspoň pobaví," směje se žena.

Za pár minut jí škodolibou radost mírně pokazí Jaroslav Půček, který sice na posledních metrech dráhy padá, nakonec však vstupuje na druhý břeh suchou nohou. Sklízí potlesk publika. „Rozkročmo se narazil na kůl, odkráčel dobře, akorát měl roztažené nohy. Přesto je všechno v pořádku," vtipkuje spolukomentátor a ikona filmu Tankový prapor, Roman Skamene.

Na Kostelecké lávce je už podruhé. Její organizaci má letos v režii Club 596. „Návštěvnost zatím vypadá dobře, vystoupení Dády Patrasové a zpěváka Raega bude později, takže uvidíme, kolik lidí ještě přijde," hodnotí účast po první disciplíně pořadatel Luděk Bukvald a spěchá předávat ceny třem nejlepším z dospělé kategorie.

Po gratulacích a vítězném pokřiku přicházejí na řadu mladí odvážlivci do patnácti let. Suverénem mezi nimi je domácí závodník Vincenc Krýsa, který lávku v obou kolech zdolává. „Včera jsem trochu trénoval, ze sedmi jízd jsem spadl pouze jednou. Když jedu, vůbec se nedívám dolů, jen před sebe," svěřuje se hoch. Mládežnickou skupinu pak střídá válení sudů a přejezd na trakaři. Od adrenalinového zážitku neodrazuje ani pár dešťových kapek. To už ale přijíždí herečka, zpěvačka a moderátorka Dáda Patrasová. Chystá se večerní část sportovně-zábavného setkání.