Tomáš Pašalov si v poslední době oblíbil kolo. Rád si na něm zajede ze Strážnice do rekreační oblasti Mlýnky, kde má jeho rodina chatku.Od podzimu bude jeho cesta díky nové cyklostezce bezpečnější. Strážnice se totiž spolu se Skalicí a Sudoměřicemi podílí na přeshraničním projektu, díky kterému přibudou na obou stranách hranice nové stezky pro cyklisty. Dotace z evropských peněz přesáhne dvacet milionů korun.

„Mezi Strážnicí a Mlýnky sice není až tak hustý provoz, přesto se jako cyklista cítím bezpečněji, když mohu jet po stezce, která vede mimo silnici," řekl Tomáš Pašalov.

Mezi rekreační oblastí a městem nyní vzniká necelé dva kilometry dlouhá cyklostezka. Vést má od tamního zemědělského družstva k mostu přes potok Radějovka.

Podle vedoucího odboru investic a správy budov Petra Helíska využije Strážnice ke stavbě stezky městský pozemek. „Nyní je to prašná polní cesta, kterou nahradí stezka s asfaltovým povrchem," uvedl Petr Helísek a doplnil, že Strážnice v nejbližší době nepočítá s dalšími cestami pro cyklisty. „Řešíme pouze cyklostezku podél Baťova kanálu. Problém je ale hlavně s řešením vlastnictví pozemků. V některých místech, kudy má stezka vést, navíc nejsou úplně ideální technické parametry," doplnil Petr Helísek. Projekt mezi moravským a slovenským městem, má zlepšit propojení jednotlivých územních částí příhraničních regionů.

V Sudoměřicích peníze využijí na zpevnění povrchu jedné z cyklostezek. „Vede podél sudoměřického potoka do obnoveného lesního biocentra," řekl místostarosta obce Tomáš Kočvara.

Počítá ale také se stezkou mezi Skalicí a Zlatnickou dolinou, která bude dlouhá asi čtyři a půl kilometru. „Obě stezky jsou navržené jako dvouproudé obousměrné cesty. Široké mají být tři metry. Půl metru široké krajnice zpevní štěrková drť. V problematických úsecích vzniknou dlážděné příkopy, které mají zabránit zalití cest při deštích," sdělila Andrea Orbanová z oddělení marketingu skalické radnice. Obě cyklostezky budou hotové ještě v letošním roce.

Úpravy ale čekají i další stezky na Strážnicku. Podle manažera mikroregionu Strážnicko Víta Hrdouška opravy čekají Sudoměřice v oblasti Starý potok. „Ve Tvarožné Lhotě upravíme část úseku u Oskorušové stezky a v Radějově cestu v části Frizáky, ať se lidé mohou snadněji dostat na vrch Žerotín," uvedl Vít Hrdoušek.

Jak dále řekl, ke starému značení cyklostezek letos přibyly také takzvané questy.

„O informace rozšiřujeme některé stezky. Například při cestě po Uprkově stezce směrem na Vnorovy cyklisté nově najdou informaci také o tom, že je v obci muzeum osobností. Doplněná bude i stezka na Šumárník," vyjmenoval Vít Hrdoušek.