Konkrétně rostoucí náklady na odpad. „Z našeho rozpočtu jdou velké peníze na odpadové hospodářství čili vyvážení kontejnerů a další služby," upozornil Potrusil.

Považuje proto za důležité, aby se na odpadovém hospodářství peněžně podíleli i chataři a nebylo tak dotované pouze obecní pokladnou. „Vybrané peníze z daní použijeme třeba na zpevnění cest v okolí i přímo v chatové oblasti," poznamenal místostarosta.

Navýšení koeficientu se týká nejenom chatařů, ale také asi osm stovek obyvatel Radějova. Zákon totiž stanovuje, že navýšení je možné pouze celoplošně. „Nový koeficient začne platit od příštího daňového období. Současná daň je devět korun za metr čtvereční," upřesnil Potrusil.

Obyvatelé obce a majitelé rekreačních stavení oslovení Hodonínským deníkem Rovnost se k navýšení staví kladně. „Rodinný rozpočet to příliš nezatíží a obci pomůže. Nemám proto s úpravou problém," reagovala například Radějovanka Jindra Nováková.

místní koeficient
- je to číslo, kterým se násobí základní sazba daně z nemovitých věcí
- nejnižší je jedna, nejvyšší čtyři a půl
- koeficient je možné zvýšit o jednu třídu nebo snížit o jednu až tři třídy, maximálně ale na pět

Podobně se vyjádřila Jarmila Káčerková. „Když peníze půjdou do rozpočtu, je to dobře i za cenu vyšších nákladů pro místní. Obec má pak možnost toho pro nás více udělat. Kolik přesně platím, nevím, dům jsme totiž převedli na dceru a poplatky máme společně. Všechno vyřizuje ona," řekla Káčerková.

Vlastimil Cigán pochází z Břeclavi, v Radějově má chalupu, na níž tráví hodně času. „Obec má mnoho povinností, o které se stát nemůže starat. Pokud potřebuje vybírat více a peníze jdou přímo jí, vůbec mi to nevadí. Nejsem si úplně jistý, kolik přesně platím, ale je to více než platí lidé z Radějova, protože mám trvalé bydliště jinde," zamyslel se chalupář.

Výše místního koeficientu není zákonem nijak definovaná. Je to číslo, kterým se násobí základní sazba daně z nemovitostí. „Legislativně je rozdělená do několika tříd, které jsou odstupňované podle počtu obyvatel dané obce," vysvětlil analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Toto rozdělení znamená, že čím větší obec, tím vyšší koeficient, a tedy i výměra daně jejich poplatníkům. „Samospráva může výši koeficientu do jisté míry ovlivnit vyhláškou," přiblížil analytik. Nejnižší koeficient je tedy jedna, ten mají vesměs obce pod tisíc obyvatel, nejvyšší čtyři a půl, který má například Praha.

Nejvyšší základní koeficient může obec navýšit až na pět. V Radějově je pro daňové období 2015 jeden a půl. Takto byl stanovený v devadesátých letech, nově bude upravený na dva. „Veškeré platby daně z nemovitých věcí, které finanční správa vybere, přeposílá přímo obcím," uvedla mluvčí generálního finančního ředitelství Linda Paterová.

Základní rozdělení nemovitostí pro určení daně je na pozemky a stavby a také podle toho, jestli je majitelé používají pro soukromou potřebu, nebo pro podnikání. Na stránkách finanční správy je k využití aplikace, která umožňuje zájemcům zjistit, jakou výši koeficientu obec používá.