I na takové dobrotě si mohli pochutnat všichni ti, kteří o víkendu zavítali do Ratíškovic. V prostorách místní hasičské zbrojnice uspořádali ratískovičtí mykologové už jedenatřicátý ročník Výstavy hub. Množství vystavovaných druhů nakonec předčilo všechna očekávání.

„Původně jsem zvažoval, jestli má vůbec smysl letos jezdit. Říkal jsem si, že když se sejde sto druhů, bude to moc, houby totiž nerostou ani kolem Brna, odkud pocházím,“ uvedl Alois Vágner. Ten jako bývalý pracovník houbařské poradny Moravského zemského muzea v Brně, jezdí své zkušenosti, rady i typy do Ratíškovic předávat už třicet let. Nakonec na výstavu vyrazil. A nelitoval.

Podle hlavního organizátora akce Václava Koplíka se na jedenatřicátém ročníku nakonec sešlo více než dvě stě padesát druhů hub, a to jak z České republiky, tak i ze Slovenska.

„Podařil se nám zázrak. Výstava naprosto předčila naše očekávání. Oproti loňskému roku se nám zde dokonce sešlo ještě víc druhů. Je to ale i tím, že jsme se rozjeli do vzdálenějších míst. Jeli jsme až na Vysočinu, na kterou nikdy nevyrážíme a dokonce k Mělníku a do Čech,“ sdělil Koplík s tím, že právě ze vzdálených míst se do Ratíškovic podařilo přivézt houby, které v okolí Hodonína v současné době nerostou. „Jde například o velmi vzácný hřib satan, který je už dnes pomalu chráněný. Pominout nelze ani hřib medotrpký, či přívěskatý,“ vyjmenoval Koplík, který odhaduje, že houbařská sezona ještě nekončí. „V úterý napadlo třicet milimetrů vody, když se k tomu přidají mlhy, může to pro houbaře znamenat ještě spokojenost. Objevit se totiž mohou ještě houby, které potřebují málo vlhkosti, jako jsou bedle, klouzci či suchohřiby,“ odhadl mykolog.

A právě na bedle se těší vášnivá houbařka Marie z Veselí nad Moravou, která do Ratíškovic také zavítala. Nejraději je má smažené na sádle, posolené a posypané kmínem.

„Mám ráda všechny jedlé houby, nezaměřuji se jen na jeden druh, či hřiby. Kromě bedlí na kmíně a sádle si dám ráda i guláš nebo houbovou polévku,“ přiznala labužnice. Ta mohla spolu s dalšími návštěvníky v Ratíškovicích ochutnat i houbový guláš.

Recept na něj je jednoduchý. Základem je více druhů hub. Čím více druhů, tím je guláš lepší. „Cibule se podusí do sklovata, dochutí se, přidají se houby, které se podusí. Přidá se voda a až se vydusí, udělá se základ, který se dochutí sladkou a pálivou paprikou, pepřem a gulášovým kořením. Vše se poté naředí a dochutí se bylinkami, podravkou, sojovou omáčkou, worcesterem, majoránkou a česnekem,“ popsal recept jeden z kuchařů.