Obec s podporou klubu připravila rozsáhlou rekonstrukci, která má celý fotbalový areál Cihelny posunout mezi elitu i v kabinách. „Návrh s vhodně použitým dřevem a obklady vypadá opravdu krásně. Pokud se mu co nejvíce přiblíží realita, budeme nadšení. Rohatec pak bude mít jeden z nejkrásnějších areálu, minimálně v okrese,“ řekl předseda rohateckého Slavoje Lukáš Hřebačka.

Za to na současném stavu se už výrazně podepisuje zub času. „Stále víc nám začínají praskat zdi. Když zaprší, tak se dostává voda do sklepů a střechou zatéká,“ přiblížil nedostatky předseda.

Areál plánovaného koupacího biotopu Mutěnice.
Pod Búdama plánují Mutěničtí osvěžení v koupacím biotopu, bude druhý v okrese

Ty nejsou ale jen stavebního charakteru. „Včetně mládežnických, máme šest mužstev, ale jen čtyři kabiny. Před zápasy začínalo stěhování národů, abychom jednu uvolnili pro hosty,“ popsal funkční problémy Hřebačka.

Za zásadní však považuje stav hygienického zázemí. „Pro všechny týmy máme jen jednu místnost, kde se mohou osprchovat. Tam má po zápase i třicítka kluků k dispozici sedm sprch,“ poukázal na další limity šéf sportovního oddílu.

Radnice zažádala o dotace

Především poslední dva roky Rohatečtí usilovně pracují na tom, jak situaci zlepšit. „Pro velkou rekonstrukci a přístavbu fotbalových kabin máme všechno připravené,“ sdělil rohatecký starosta Jarmil Adamec.

Jenže modernizace zázemí má vyjít na zhruba patnáct milionů korun. Radnice proto požádala o devítimilionovou dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, které otevřelo program pro obce se třemi až deseti tisíci obyvatel. Rohatecký projekt byl dokonce vyhodnocený jako nejlepší z Jihomoravského kraje. Avšak to zatím ještě potřebnou finanční podporu nestačilo. „Skončili jsme první pod čarou, takže jsme nyní prvním náhradníkem,“ přiblížil starosta.

Řidiči kamionů si přes nás zkracují cestu, lidé trpí, říká starosta Ratíškovic

Zároveň doplnil, že součástí plánované rekonstrukce sportovního fotbalového areálu je také ještě jedna novinka. Tou má být menší hřiště s umělým povrchem. „Má být v prostoru, který jsme doposud využívali jako rozcvičovací tréninkovou plochu pro děti. Jim by mělo být primárně určené i nové hřiště,“ dodal předseda Slavoje.

Jak ještě doplnil starosta, obec chce ještě využít dotačního titulu na hospodaření s dešťovou vodou. Tu zachycenou z tribuny by pak mohla použít například pro zavlažování.