„Obci tím vznikla škoda třicet tisíc korun. Situaci jsme řešili na zastupitelstvu a rozhodli jsme se navázat spolupráci s městskou policií v Hodoníně,“ řekl starosta Rohatce Miroslav Králík.

Přípravy na působení hodonínských strážníků v Rohatci zabraly hodně času, obec potřebovala například povolení krajského úřadu. Teď už dvoučlenné hlídky do Rohatce konečně zajíždějí.

„Posíláme tam motorizovanou hlídku a dokonce i cyklohlídku. Jezdí v nepravidelných denních i nočních intervalech,“ upřesnil ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

„Je to výborné, že tady jsou. Příště ať se zaměří na motorkáře, kteří jezdí po silnici na zadním kole,“ kvitoval přítomnost policistů místní Josef Horňáček.

Od chvíle, kdy policisté do Rohatce přišli, podle lidí okamžitě ubylo rozbitých lahví od alkoholu, zatím tu nezaznamenali žádný vandalský čin a daří se dokonce řešit špatné parkování místních obyvatel na Slovácké ulici.

Policisté přitom zatím nikoho nepokutovali. Špatně parkujícím autům dali za stěrače upozornění a ostatní také spíš informují a domlouvají jim.

„Zajišťujeme tady stejné činnosti jako v Hodoníně, ale služba je tu přece jen klidnější, hlavně ve večerních hodinách. Rozdíl je například v tom, že lidé, které potkáváme v Rohatci, nás zdraví, takže s nimi prohodíme pár slov,“ popsal službu strážník Jaroslav Fukalík.

Spolupráce města a obce je vzájemně výhodná. Rohatec ušetřil a Hodonín vydělal.

„Zvažovali jsem i ekonomickou stránku a propočítali jsme si, že zřízení vlastní obecní policie by nás vyšlo mnohem dráž,“ řekl starosta Miroslav Králík.
„Abychom mohli službu v Rohatci vykonávat, přijali jsme dva nové strážníky,“ doplnil ho ředitel Jindřich Vašíček.

Veřejnoprávní smlouvy, které umožňují městským strážníkům zajíždět do okolních obcí, nejsou podle Vašíčka výjimkou. V okrese Hodonín je to však novinka. Městské policie v Kyjově ani ve Veselí nad Moravou obdobnou činnost nevykonávají.

Starosta Rohatce Miroslav Králík by byl rád, kdyby strážníci v jeho obci v budoucnu také měřili rychlost projíždějících aut. Pokud jim však zákonodárci tuto možnost neodeberou.