„I když je podle mě horko až moc, lidí chodí, zdá se mi, více něž vloni," pochvalovala si jedna z vinařek Marie Petulová. Návštěvníky překvapila mladým „sklepmistrem". Příchozím rozléval víno jedenáctiletý vnuk vinařky Martin Davida, některým dokonce pod dohledem jeho bratranec Filip, kterému je teprve pět let.

„Pít samozřejmě ještě nesmí, ale občas ochutná," odhalila vztah vnuka k vínu zkušená vinařka, v jejímž sklepě šla na odbyt hlavně méně známá odrůda Fratava. „Nejvíc mi chutná Sylvánské zelené a Cabernet Moravia," svěřil se Martin. Ten se měl co ohánět, protože hosté chodili neustále.

Koňským povozem

„Už jsme byli na různých vinařských akcích, ale nejčastěji jsme v Šardicích, letos potřetí. Máme tady kamaráda. Vína nám tady navíc moc chutnají, hlavně ta polosuchá," objasnila Marcela Hlaváčková, která přijela až z Liberce. Kromě ochutnání vína využila i netradiční dopravu, koňský povoz. Sklepy byly totiž otevřené na několika místech obce a bylo nutné se přesunovat.

Letos poprvé se tradiční šardická akce spojila s aktivitami Nadace Partnerství. Ta naplánovala milovníkům jižní Moravy cyklovýlet se startem v Kyjově a cílem v Šardicích. Že mnozí z cyklistů situace využili a zůstali v místě, bylo jasné už jen z toho, že velké skupiny z Šardic odjížděly až před setměním. Největší část cyklistů přitom do cíle výletu, na tamní fotbalové hřiště, dorazila už po druhé hodině odpoledne.