Majitelé a správci památek na Hodonínsku se loni věnovali spíše vnitřním nebo dílčím opravám, což jim neumožnilo se soutěže zúčastnit. To je třeba příklad obnovy kaple svaté Alžběty v Hodoníně. „Kaple má nový nátěr fasády a dveří. Město se účasti v soutěži určitě nebrání," uvedla mluvčí hodonínského městského úřadu Hana Rakusová.
Kyjov zase většinu památek nechal zrekonstruovat už mezi lety 2005 až 2010. „Naposled jsme opravili Mariánský sloup na náměstí v roce 2014. Velké památky, jako je například radnice či zámeček, opravuje město po etapách. Zájem o přihlášení do soutěže v budoucnu určitě máme. Slouží totiž velmi dobře i k informování lidí o opravách a stavu kulturních památek," sdělila mluvčí kyjovské radnice Barbora Horehleďová.
Mariánský sloup pochází z první třetiny sedmnáctého století. Městu jej daroval kardinál František z Dietrichštejna jako poděkování za věrnost císaři Ferdinandovi II. v době stavovského povstání.
Nejbližšími nominovanými památkami letošního ročníku soutěže jsou socha svatého Petra v Hustopečích a socha svatého Jana Nepomuckého v Lednici ze sousedního Břeclavska. Za celou dobu trvání soutěže zvítězila z Hodonínska v roce 2011 pouze kaplička poklona svatého Jana Nepomuckého v Archlebově v kategorii drobných staveb.
Budoucnost však vypadá lépe. Hodonínský městský úřad vydal závazná stanoviska k obnově větrného mlýna ve Starém Poddvorově, dvou dřevěných křížů v Dolních Bojanovicích či fasády a okenních výplní včetně dveří kostela svatého Vavřince v Hodoníně. Na Veselsku se připravuje oprava kostela ve Velké nad Veličkou nebo střechy na kapli svatého Rocha ve Strážnici. „Byl bych rád, aby příští rok, až skončí opravy zámku ve Strážnici, aby se zvážilo přihlášení tohoto díla. Je to taková největší památková oprava," řekl Míčka.
Strážnický zámek vznikl jako vodní hrad někdy na přelomu třináctého a čtrnáctého století. Největší rozkvět zažil jako majetek rodu Magnisů. V současné době tam sídlí Národní ústav lidové kultury. Zámek prochází postupnou rekonstrukcí. Té předcházely i archeologické průzkumy, které odhalily postup hradební zdi a příkopu, ve kterém se našlo několik kamenných dělových koulí. Součástí nálezu bylo i pravděpodobně středověké hnojiště.
Soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku vyhlásil kraj již podeváté. Letos si mohou hlasující, každý, kdo zvládne odeslat krátkou textovou zprávu, vybrat z pětadvaceti objektů. Ty jsou rozdělené do tří kategorií. Sto padesát tisíc korun dostane velká stavba s nejvíce hlasy, druhá získá padesát tisíc. Nejlépe hodnocené umělecké dílo a drobná stavba získají padesát tisíc korun.