Lužice uchvátily desetičlennou hodnotící komisi, která v letošním jubilejním 15. ročníku soutěže vybírala hned ze šestnácti přihlášených kandidátů.

„V letošním ročníku zaznamenala komise opět vysokou úroveň soutěžících,“ řekl předseda krajské komise Stanislav Kamba.

Právě jeho obec Vísky vystoupila na pomyslný stupeň vítězů soutěže Jihomoravská vesnice roku v loňském roce. Nejen vítězné obce jsou ale podle něho chloubou kraje.

„I ty, které neobdržely žádnou z hlavních cen, dosáhly výborných výsledků a skvěle prezentovaly své úspěchy,“ zdůraznil předseda komise, pro kterou bylo při posuzování jednotlivých vesnic nejdůležitějším kritériem to, aby obec měla svého osobitého ducha.

Zlatou stuhu přijel do Lužic předat uprostřed nádherného dne na konci léta jihomoravský hejtman Michal Hašek. Právě Jihomoravské obce se mohou podle prvního muže kraje pochlubit pestrými aktivitami, bohatým společenským životem, velkým počtem zájmových spolků a zejména udržováním lidových tradic. A co teď podle spokojeného starosty vítězné obce, která po svém úspěchu v kraji postupuje do celorepublikového kola, čeká v nejbližší době?

„Potřebujeme společenský sál, síň pro provádění svatebních obřadů. Také společensko–informační centrum pro zasedání zastupitelstva, prostory pro setkávání spolků,“ vyjmenoval Jaroslav Kreml, na co se teď zaměří, i když by mohl usnout na vavřínech. Stále je totiž podle něho v obci co dělat a zlepšovat.

Lužice ale nejsou jedinou obcí na Hodonínsku, jež porotu, která během čtyř dnů všechny přihlášené obce osobně navštívila, okouzlily. Bílou stuhu za činnost mládeže převzala také starostka Milotic Alena Presová.

Za společenský život v obci získala pak Modrou stuhu obec Světlá na Blanensku. Oceněná za péči o zeleň byla Jevišovka, hasiči z Borotína i Hnanice za květinovou ozdobu.