Nejdražší je naopak Hodonín. V příštím roce zaplatí lidé za své odpadky šest set korun za osobu. Za nakládání s odpady vydalo loni město patnáct a půl milionu korun. Podobné je to i ve Veselí nad Moravou. „Poplatek zůstává stejný jako v letošním roce, tedy 456 korun na osobu," uvedla za Veselí nad Moravou Petra Pavková.

Kyjov také letos získal takzvaného Odpadového Oskara. Toho uděluje hnutí Arnika, které hodnotí obce podle vyprodukovaného odpadu na jednoho obyvatele. Kyjov bojoval v kategorii města nad pět tisíc obyvatel, kde na krajské úrovni s produkcí necelých 128 kilo na osobu zvítězil. V celorepublikovém kole se umístil na čtvrtém místě z jednadvaceti měst. O umístění do kvalifikace se mohou ucházet pouze obce, jejichž obyvatelé vytvoří méně než sto padesát kilo odpadu na osobu.

Všechny obce mikroregionu Severovýchod, jehož je Kyjov součástí, rozdávaly svým obyvatelům zpevněné tašky na tříděný odpad zdarma.

Pro Kyjov přišla ve čtvrtek večer ještě jedna radostná zpráva. Při vyhlašování krajské soutěže My třídíme nejlépe se umístil na druhém místě za Břeclaví. Město dostalo diplom a dvacetitisícovou odměnu.

I Hodonín se snaží o zodpovědnější přístup k přírodě. „Zapojujeme se do oslavy Dne Země, kde jsou zařazovány soutěže týkající se třídění odpadů. Podporujeme třídění ve školách – společně s Dětským parlamentem jsme zavedli krabice s barevnými pytli na tříděný odpad a také jsou v Hodonínských listech publikovány články k třídění," přiblížila mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová.

Veselí se zase zapojilo do projektu Zaskočte si pro radu, jak se zbavit odpadu. Ten se zaměřuje na vyřazené elektrospotřebiče. Obyvatelé je mohou zdarma odevzdat na vybraných místech. Mohou tak vyhrát dárek v podobě slevy na vstupné do muzea či zoologické zahrady.

Kyjov má také již připravený plán odpadového hospodářství na deset let dopředu. „Od roku 2024 by se mělo omezit skládkování a odpad by se měl častěji energeticky využívat, například v brněnské spalovně. Výhledově proto město uvažuje o vytvoření překladiště v oblasti kyjovské kompostárny," vysvětlil Zdražil.