„Bylo chvilku po dešti a voda se začala valit z kopce. Už jsme to asi třikrát za posledních dvacet let zažili, ale v menší míře. Takové jako teď to nikdy nebylo,“ uvádí jedna z místních Jaroslava Valihrachová. A ukazuje, kde až byla voda. Do dvorku a zahrady se jí dostávala z rozvodněného potoka, do vchodových dveří se současně tlačilo bahno, které voda přinesla z kopce.

Teď se bojí jen když se na obloze objeví mračna. Bahno má téměř všude: před domem, za domem, i na zahrádce vedle domu. Jedině dovnitř obydlí se téměř nedostalo díky tomu, že dvěře byly dobře utěsněné. Jen do chodby nateklo trochu vody. Zeleninu, kterou si pěstovala, může žena odepsat. Pokud by mohla zachránit alespoň něco, zkusila by to. Ale nemůže. Cesta k zahrádce vede kolem potůčku, jehož břehy jsou pod nánosy bláta, které ne a ne vyschnout.

Frustrující pro obyvatele severního konce vesnice i zasahující hasiče bylo především úterý. Do oběda uklízeli ze silnice nepořádek po bouřce předchozího večera. Po obědě přišla další bouřka a voda s bahnem se vrátila. „V sobotu byla asi dvaceticentimetrová vrstva bahna na silnici, a to v úseku téměř kilometr. Voda se zastavila až téměř před obecním úřadem,“ popisoval jeden z místních hasičů Lukáš Tesařík. Nejprve se na úklid všichni vrhli s lopatami. Brzy zjistili, že to nikam nevede a zajistili techniku od podnikatelů z okolí.

Čtyři požárnické jednotky na úklidu pracovali sedm hodin. V úterý si vše v místní v menší míře dvakrát zopakovali. Jelikož deště ještě hrozí, hasiči vytvořili pod kopcem, odkud se voda hrnula, hráz z pytlů. Ta by měla případnému opakování předejít. „Nad domy jsou tam polnosti. Bohužel byly čerstvě oseté, Chyběl tedy porost, který by vodu a hlavně bahno alespoň částečně zbrzdil,“ vysvětlil uhřický starosta Zdeněk Knesl.

Vesnice má podle něj už dobře vyřešené odvody vody i kanalizaci. „Toto je poslední místo, které nás teď překvapilo,“ poznamenal starosta. Ani on podobné následky bouřek v Uhřicích nepamatuje.

S odborníky už vymýšlí, jaké opatření provést, aby lidé na zmíněném konci vesnice při bouřkách nemuseli bát. „Potřebujeme vodu dostat do svodnice, která tam je, a svede ji do potoka,“ přiblížil starosta. V nejbližších dnech očekává další návštěvny vodohospodářů či projektantů. Svolal i protipovodňovou komisi. Společně musí vymyslet, jak vybudovat v místě sběrač, který by vodu mezi domy zachytil. Svodnice je podle starosty totiž kapacitně dostačující. Bude třeba jen vodu do ní nasměrovat, aby se napříště nespouštěla do ulic.