Pro veselského plavce to bylo letos už pošesté. „Tato akce už se začíná trochu vrývat do podvědomí obyvatel Veselí. My máme rádi studenou vodu a oni se rádi podívají, jak se to dělá. Možná nás taky někdo napodobí a půjde s náma,“ věří František Holek.

Ten se v řekách otužuje již přes pětadvacet let, a to celoročně dvakrát týdně. „Už třicet let přebývám v Ostravě, takže plavu v řece Odře. Navíc klidné vody jsou dlouho zamrzlé, takže nám zbývá jen ta řeka,“ podotkl rodák z Veselí nad Moravou.

Podle něj má studená voda jistou výhodu. „Čím je studenější, tím je čistější. Letos je krásně čistá. Protože mikrobi nerostou a nemnoží se. Takže všem doporučujeme zimní koupání. Otužilecké závody se ruší, až když venkovní teplota přesáhne minus deset,“ usmíval se Holek s tím, že plaval i při minus šestnácti. „Záleží na tom, jaký je vítr. Když vylezeš z vody při minus šestnácti a je klid, tak se to dá, i když to na člověku hned namrzá. Jestliže fouká větr, tak je to při minus šestnácti špatné,“ ví své veselský plavec.

Jeho kolega si zopakoval veselské zimní plavání podruhé. „K panu Holkovi jsem se přidal vloni. Takto chodím do vody jen osm let jednou týdně. Je to něco, co se nedá popsat, ale je to fajn. Člověk může po takovém výkonu skákat pět metrů vysoko,“ přiblížil nevšední zážitky Josef Solařík.

Ten vyměnil po třech dnech vlny Atlantiku u brazilského Ria de Janeira za vody řeky Moravy. „Bylo tam osmatřicet a tady jsou jen dva stupně, což je obrovský rozdíl. Prostě pecka,“ řekl rodák z Hroznové Lhoty.

Ten si chtěl den předem potrénovat na Lučině. „Přijedu tam a je zamrzlé. Tak jsem se jen projel na kole a jdu na to,“ natěšeně podotkl Solařík. Oba plavci z Veselska tak na deset minut vkouzli do řeky. „Mám krásně prokrvené tělo. Teď se budeme jen vznášet,“ řekl po výstupu ze studené vody lhotský otužilec.

Výkony obou nadšenců pozoroval z břehu i bývalý veselský starosta Jaroslav Hanák. Ten se také před lety nechal zlákat a s Františkem Holem si v zimní Moravě zaplaval. „Někdy příště se nechám přemluvit, ale dnes ne. Není to taková romantika, na březích chybí sníh. Navíc to chce vytrvalý trénink,“ pousmál se Hanák, který začal s otužování již téměř před pětatřiceti lety. „Bylo to ještě v období nerozvážného mládí na štěrku v Ostrožské Nové Vsi. Teď už ale v zimě plavat nechodím. Pro mě končí plavecká sezona v říjnu,“ dodal minulý starosta Veselí nad Moravou.