Hotovo má být v červnu či červenci tohoto roku. „Lidé se tam mohou nastěhovat hned po kolaudaci. Právě teď chystáme dotazník pro zájemce, které tak budeme zároveň informovat o podobě bydlení,“ přiblížil starosta čtyřtisícových Ratíškovic Josef Uhlík.

Obec si na stavbu za téměř osmačtyřicet milionů korun vzala i třicetimilionovou půjčku. Ne zcela stabilní podloží si vyžádalo položení základů na pětatřiceti pilotech.

Předtím na místě stával obecní dům i s kinem. Po ukončení promítání hostům ještě nějakou dobu sloužila hospoda známá i mezi přespolními jako Komunál. „Až do května 2017 vítala své stálé hosty,“ připomněla místní Irena Bařinová. Následovala demolice a pak stavba bytového domu.

Do stavby obecní bytů se po Ratíškovicích pustili také v sousedních Vacenovicích. U tamního kulturního domu zaměstnanci stavební firmy už přes rok pracují na multifunkčním domě a domě pro seniory za zhruba šestačtyřicet milionů korun. „Podle vyjádření zhotovitele předpokládáme dokončení v průběhu října, smluvní termín dokončení je stanovený do Vánoc,“ sdělil místostarosta František Novák.

Ani tam nebylo zakládání stavby bezproblémové. Zvýšená hladina spodní vody si vyžádala vrtaní šestice studní až do pětimetrové hloubky. „Za objektem, kde budou seniorské byty, bude parkoviště, a tam se také ještě bude snižovat spodní voda,“ podotkl místostarosta. Kvůli pracím na hloubení základů bylo navíc potřeba zajistit i štítovou stěnu sousedního kulturního domu.

Výstavba obecního nájemního bydlení na Hodonínsku:

Ratíškovice (4 tisíce obyvatel)
počet nových bytů: 20
otevření: léto 2022
náklady na stavbu: 47,9 milionů korun

Vacenovice (2,2 tisíce obyvatel)
počet nových bytů: 19
otevření: jaro 2023
náklady na stavbu i s novou poštou: 45,8 milionů korun
Hovorany (2,2 tisíce obyvatel)
počet nových bytů: 21
otevření: jaro 2020
náklady na stavbu: 39 milionů korun

Každopádně do konce tohoto roku tady má být hotová nová pošta, ordinace, parkoviště pro šestadvacet aut, čtyři byty pro mladé rodiny a patnáct dotovaných malometrážních bytů pro penzisty. „Po dokončení stavby bude ještě potřeba namontovat kuchyně a další vybavení. Odhaduju, že na jaře příštího roku by se tam mohli lidé stěhovat. Z petice na podporu výstavby sice máme jména lidí, kteří pravděpodobně projeví zájem o zdejší bydlení, ale budeme pak od nich potřebovat ještě závazné prohlášení,“ sdělil Novák. Dodal, že pokud kapacity nebudou stačit, tak zastupitelstvo stanoví kritéria výběru nájemníků.

Před necelými dvěma roky otevřeli obecní nájemní dům pro lidi starší pětašedesáti let v patnáct kilometrů vzdálených Hovoranech. Pro obsazení jednadvaceti dotovaných bytů ale zájem jen místních nestačil.

„Na jedné straně nás mrzí, že tam nebydlí jen lidé z Hovoran, na straně druhé jsme ale rádi, že se dům podařilo naplnit i lidmi z okolních obcí. Navíc tady máme i možnost ubytovat také ty, kteří ještě nedosáhli požadované věkové hranice. Ale jen na jeden rok,“ sdělil hovoranský starosta Josef Grmolec.

Jednotlivé případy výstavby obecního bydlení v menší městech a obcích v Jihomoravském kraji eviduje náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník i z jiných míst. Připomněl, že kraj nyní přichází s dotačním programem určeným obcím na speciálně upravené bydlení pro důchodce a lidi s omezenou pohyblivostí. Bezbariérových bytů má být v novém nebo přestavěném domě či nástavbě většina, ale jednu čtvrtinu bytů mohou obce nabídnout i dalším zájemcům, jako jsou mladé rodiny nebo samoživitelé. „Hlavním záměrem je, aby lidé mohli ve stáří zůstávat v blízkosti svého původního domova a nezpřetrhaly se jim rodinné, kamarádské a přátelské vazby,“ přiblížil Zámečník. Na nový dotační program krajští radní vyčlenili třicet milionů korun. Sběr žádostí zahájí poslední den tohoto měsíce.