„Chci, aby nová budova byla otevřená, vzdušná, přístupná a také moderní a nadčasová. Z původní stavby by měla zůstat jen dřeň,“ uvedl projektant nového vacenovického obecního úřadu Dalibor Bábíček.

Nové radnice se však ve Vacenovicích nedočkají hned. „Určitě se do stavby nepustíme v tomto roce. Letos máme totiž jinou prioritu a tou je zateplení mateřské školy. Chceme také pokročit ve výstavbě kanalizace a navíc jsme našim občanům slíbil každý rok jednu novou silnici,“ řekla starostka Jana Bačíková.

Podle jejích slov už současný úřad není funkční. Má navíc podmáčený sklep, se kterým se nedá nic dělat. „S místostarostou se navíc tísníme na metru a půl, což při jednání není vůbec ideální,“ postěžovala si starostka s tím, že také tři úřednice mají společnou kancelář, přitom vyřizují každá jinou agendu.

Projekt nové radnice právě tyto problémy každodenního úřadovaní řeší. „Hned za dveřmi bude informační bod, kde se budou například ověřovat podpisy a platit poplatky. Navíc bude mít každá z úřednic novou kancelář,“ popisuje novinky Bačíková. V projektu se počítá se samostatnými kancelářemi pro starostu i místostarostu.

V prvním poschodí má být větší zasedací místnost. Ta by měla uspokojit i místní navštěvující zasedání obecního zastupitelstva. „Zatím bývají v přísálí kulturního domu, což ale blokuje jeho využití. Trénují tam například stolní tenisté, nebo cvičí hudebníci,“ uvedla starostka.

Na nové vacenovické radnici se počítá také s jedním bytem, který bude k pronajmutí, čímž se vytvoří i nový příjem pro obecní kasu.

Babíček odhaduje celkové náklady na nový úřad na sedm až osm milionů korun. „Uvidíme, v jakém stavu budou základové konstrukce. Pokud budou dobré, tak by se náklady mohly snížit o patnáct až dvacet procent,“ soudí Bábíček.

Vedení Vacenovic se chce obejít při výstavbě nového obecního úřadu bez úvěrů. Jak ale uvedla starostka výhledy na dotaci nejsou v tomto případě velké. Proto asi bude muset stačit rozpočet obce.

Současná vacenovická radnice pochází z počátku čtyřicátých let minulého století. Před tím na tomto místě stával takzvaný Kombálek. „Podle charakteru stavby, kterou si současníci ještě velmi dobře pamatují, je pravděpodobné, že tento objekt tady stával již v šestnáctém století a byl součástí místního pivovaru,“ napsal v roce 1998 ve svých Fragmentech z historie obce František Rygar. Později byly v budově Kombálku kanceláře obecního zastupitelstva, sídlil tam i spořitelní a záložní spolek, i obecní knihovna.

V hodonínském okrese se to velkými opravami radnic zrovna nehemží. Předloni se ale do nového stěhovalo vedení Velké nad Veličkou a velkou rekonstrukcí prošla také dolnobojanovická radnice, a to roku 2007.