„Gratulovat nám přijedou kamarádky – zpěvulenky z Kunovic, Bulhar, Vnorov, Ratíškovic, Vracova, Starého Hrozenkova a Charvatské Nové Vsi. K blahopřání se přidají i bohatýrské hlasy domácího mužského sboru," sdělila jedna z jubilantek Marie Šimečková.

Pěvecký program zahájí právě domácí šestice oslavenkyň. Ty budou nejenom zpívat, ale i vzpomínat, čím je zpěv obohatil. A jak vůbec vznikl název Marijánky? „Jistě ne náhodou. V roce 2003 se „našlo" pět žen se jménem Marie. Spojoval je talent ke zpěvu, věk, láska k lidové písni a také dar mateřství. Našly vřelý vztah k tradicím a obdiv pro vznešenou krásu vacenovských krojů. Sjednotil je také pocit vděčnosti získaný překonáním těžkých zdravotních problémů, které zpravidla navštěvují padesátnice," přiblížil začátky souboru Šimečková s tím, že díky odkazu srdcí moudrých vesnických žen se dopátraly svých kořenů. „Jelikož jsme se o předaný životní vklad samy nezasloužily, chceme se o něj s okolím vděčně podělit," podotkla jedna z Marijánek.

Ty reprezentují Vacenovice pod TJ Sokol. Podporují místní, mikroregionální kulturní akce, navštěvují domovy důchodců, kde žijí lidé z Vacenovic. Dlouhodobě se zapojují se do života místní farnosti. Loni se zasloužily o předání čestného občanství obce slavné atletce Daně Zátopkové při příležitosti jejich devadesátých narozenin.