Terčem zájmu se staly tulipány přivezené z Holandska. „Zůstal nám pouze jeden květ z pětadvaceti, plus byly vyškubané cibule. Jeden rok záhon utrpěl tornádem, druhý lešením a teď krádeží,“ posteskla si mladá žena.

Deníku řekla, že škody poznamenaly také další záhony v okolí. Nežádané pozornosti podle ní neuniklo ani místo, o které se postarali studenti poblíž Domu přírody. Na případ upozornila přes sociální sítě, kde se následně na dosud neznámého viníka snesla vlna kritiky.

Snímky nadšených fotografů se scházejí ve facebookové skupině Hodonín ve fotografii.
OBRAZEM: Jak Hodoňáci vidí své město? Podívejte se na výběr jejich top fotek

„Je to jedna z krásně udržovaných předzahrádek celoročně. Vždycky to tam obdivuji. O to víc mě to mrzí,“ reagovala jedna z obyvatelek.

A další se přidala: „Lidi jsou neskutečná ho.ada. Máme před barákem taky vysázený záhon růží. Loni, když kvetly, přistihla jsem z balkónu ženskou, jak si došla pěkně růže otrhat do vázičky. Měla jste vidět, jak se pakovala, když jsem na ni zařvala.“


Nahrává se anketa ...

Aktivní lidé v části Bažantnice, ale i na dalších místech Hodonína, o takové záhony často pečují, ačkoliv nejde o jejich pozemky. Za své peníze tam zkrášlují veřejný prostor. V ulici U Červených domků jde navíc o obnovu zeleně poté, co se místem v roce 2021 prohnalo tornádo.

„Dějí se horší věci, ale poničení záhonu mě zamrzelo. Dělá mi radost, když třeba starší lidé řeknou, že šli záměrně kolem, aby se pokochali. Nebo když se tam zastaví paní učitelka a s dětmi si povídá o rostlinách," svěřila se Marta Štajnerová.

Co Tespra a strážníci?

Zkušenosti s vandaly mají rovněž zástupci městské společnosti Tespra, která se v Hodoníně mimo jiné stará právě o údržbu zeleně. Například v centru či na některých kruhových objezdech.

„Není to pravidlo, ale čas od času se někdo takový objeví. Občas jde o vytrženou rostlinu, nebo i zlomený keř či stromek. Když se to dozvíme, jedeme situaci napravit,“ řekl jednatel Tespry Ivo Zbořil.

Prostory po bývalé lidové škole umění v centru Hodonína.
Soud kvůli prodeji Lidušky v Hodoníně: zájem roste, brzy padne verdikt

Podobně mluvil i šéf městské policie Jindřich Vašíček. Případy vytrhaných záhonů se k nim téměř nedostávají, jiné už je to například s rozkopanými koši či poničenými lavičkami.

„Tohle ale také trochu ustoupilo v momentě, kdy v kulturním domě skončily diskotéky. Trvaly dlouho do noci a na přilehlé ulici to pak často bylo znát,“ vzpomněl ředitel strážníků Vašíček.