Letošní Vánoce neznamenaly pohodu a klid pouze pro ty, kteří trávili svátky v rodinných kruzích. Relativní klid měli letos i záchranáři, hasiči a policisté. Největší výkyvy tak předvedlo počasí.

„Oproti loňským Vánocům mohu ty letošní zhodnotit jako klidné. Nevyjížděli jsme k žádné dopravní nehodě. Víc než běžně jsme však vyjížděli ke kolapsům u pacientů, kteří jsou například chronicky nemocní,“ uvedla mluvčí zdravotnické záchranné služby Barbora Zuchová a dodala, že pro tyto pacienty jsou Vánoce fyzickou i psychickou zátěží.

„Předisponované osoby jsou náchylnější. Může se tedy stát, že psychické vypětí a všechny události kolem mohou oslabit jejich organismus,“ doplnila Zuchová.

Jako klidné označuje letošní svátky také hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. „Žádné větší dopravní nehody jsme neřešili. Pokud jsme už něco řešili, byly to pouze drobnosti,“ uvedl.

Co je nejlepší na lyžování? Přece bufet

Nejvíce se zapotili hasiči, kteří museli kvůli dešti a silnému větru v noci z úterý na středu a ve středu ráno odstraňovat spadlé stromy a větve ze silnic hned několikrát. „Například v Hodoníně u hřbitova, na silnici mezi Ratíškovicemi a Hodonínem. Další zásah byl mezi Petrovem a Sudoměřicemi,“ uvedla ve středu hasičská důstojnice z operačního dispečinku.

Strom přes cestu u Ratíškovic likvidovali hasiči pomocí motorové pily kolem třetí hodiny ranní. K dalším zásahům vyjížděli po šesté hodině do Hodonína. Větev ze silnice u hřbitova už ale někdo odstranil. Strom přes cestu zlikvidovala krátce nato jednotka profesionálních hasičů z Veselí nad Moravou ve Bzenci.

Během svátků však hasiči vyjížděli k menším zásahům jako hořící pračce či otevírání bytu.

Větším zásahem, který si vyžádal tři hasičské jednotky, byl požár chatky v Hodoníně, ke kterému vyjeli hasiči v sobotu ve čtvrt na devět večer. Přestože se jim podařilo požár chatky zlikvidovat za necelou hodinu a čtvrt, objekt o velikosti pět krát čtyři metry zcela shořel.

Vánoční svátky, které doprovázely především změny počasí, a to z minusových teplot do následné oblevy, překvapivě nepřidělaly mnoho vrásek provozovatelům lyžařských areálů.

Lyžařský areál Filipov u Javorníku nabízel své služby po celé vánoční svátky. „V pátek to bylo špatné, protože celý den pršelo, takže tu byli jen tři lyžaři. V sobotu jsme také moc lidí neměli. V neděli už to ale bylo fajn,“ řekl prezident Sportovního klubu lyžování Veselí nad Moravou Luboš Žák. V současné době jedou ve Filipově všechny vleky a výška sněhu je mezi padesáti až šedesáti centimetry.

Na dva dny se pak zastavily kvůli vysokým teplotám vleky v radějovských Štěpničkách. „Děla jsme vypnuli a sníh upravili. Abychom udrželi sníh, tak jsme na dva dny lyžování přerušili. Od neděle ale zase jedeme,“ uvedl majitel lyžařského areálu Štěpničky František Štípský.

ZUZANA ČERNÁ
Zpravodajové deníku Rovnost