Drobné krádeže, opilí lidé, záchrana koně nebo manželská hádka. I takové byly sváteční dny na Hodonínsku. Napilno měli hasiči i strážníci městských policií. Státní policisté naproti tomu měli poměrně klidnou službu.

Ve čtvrtek na Boží hod Vánoční krátce po třetí hodině odpoledne museli hasiči zasahovat v Javorníku. Zachraňovali koně, který spadl do jámy ve stodole. „Kolegové pomáhali zraněnému zvířeti uvězněnému v asi dva metry hluboké díře. Koně se jim podařilo pomocí kladky ručně vytáhnout," informoval o čtvrtečním případu mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš.

Na místě zasahovali členové hasičských sborů z Hodonína, Veselí nad Moravou a dobrovolníci z Velké nad Veličkou. „Do akce operační středisko vyslalo také jednotku z požární stanice Přehrady, která je předurčená k záchraně zvířat. Doplnila je lezecká skupina z Hodonína," doplnil k události Jirouš. Jakmile hasiči koně vytáhli, předali jej do péče veterinárnímu lékaři.

Čtyřiadvacátého prosince zase nelenili strážníci z Kyjova, kteří při běžných pořádkových kontrolách usměrňovali opilce, řešili manželskou hádku či hlučnou diskotéku. „Dříve jsme byli zvyklí na to, že na Štědrý den jsou zábavné podniky zavřené. Teď už se konají zábavy a hudební produkce a s tím jsou spojené výtržnosti podnapilých návštěvníků," vysvětlil strážník kyjovské městské policie Jiří Šťastný. Upozornil, že vánoční svátky už dávno neznamenají jenom klid a pohodu.

Podobně na tom byli i městští strážníci v Hodoníně, kteří ve sváteční dny sloužili. „V podstatě šlo o klasický scénář. Nic speciálního jsme sice neřešili, ale vyjížděli jsme například na oznámení o krádeži, házení petard a usměrňovali jsme podnapilé jedince. To jsou naše běžné činnosti," sdělil Hodonínskému deníku Rovnost ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Naopak státní policisté měli přes svátky poměrně klidnou službu. Díky teplému počasí a suchým silnicím se vánoční svátky obešly bez dopravních nehod. Žádná vážnější kolize se na Hodonínsku neudála.

„Nemám podrobnější informace, ale vzhledem k tomu, že mě kolegové o ničem neinformovali, předpokládám, že nedošlo ani k žádnému závažnému trestnému činu," uvedl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Plnou ambulanci zažili ve sváteční dny lékaři na pohotovosti v Nemocnici Kyjov. „Na urgentním příjmu jsme měli daleko víc pacientů než v běžný pracovní den. Přicházeli nejen s nejrůznějšími úrazy, ale i s bolestmi břicha," vypověděl Jiří Toman z kyjovské nemocnice.