„K novým chodníků patří i mobiliář, který tvoří sedm košů, šest stojanů na kola a osm laviček,“ informovala tisková mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Jak dodala, kvůli opravě chodníků museli pracovníci vykácet jednatřicet stromů. „Ty jsme ale nahradili novou výsadbou čítající šestadvacet stromů,“ upřesnila Kotásková.

Druhá etapa výstavby chodníků tak stála přes patnáct milionů korun. Přes šest milionů přitom činila dotace. „Získali jsem pětasedmdesát procent dotace z uznatelných nákladů. Státní fond dopravní infrastruktury nám totiž uznal jen peníze na chodník o šířce čtyři metry. Ten na Národní třídě je ale širší,“ vysvětlil vedoucí odboru investic a údržby Jiří Štukavec.

Zda v příštím roce začne město s třetí etapou výstavby chodníků rozhodně už nové vedení radnice. Podle hodonínského místostarosty a garanta odboru investic a údržby Igora Taptiče musí nové vedení nejprve projít všechny investiční projekty a až poté stanovit priority. „Rozpočet je napnutý. Musíme si zvolit, které akce jsou pro město nejpotřebnější,“ řekl Taptič a dodal, že si teď prochází společně s kolegy z radnice jednotlivá oddělení podle toho, kdo je kde garantem.

„Jednáme s jednotlivými vedoucími odborů. Ti už mají určitou představu. Vše konzultujeme i s odborem ekonomiky a financí,“ sdělil ještě Taptič. Vedení radnice má také podle vyjádření místostarosty v plánu zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, a to například tím, že je město zveřejní na internetu. Výběrové řízený na druhou etapu výstavby chodníků vedoucích od velké světelné křižovatky po Anenskou ulici vyhrála totiž firma Swietelski. To kritizovali někteří opoziční zastupitelé před volbami.

„Když projíždím městem, vidím takřka na každém rohu nápis Swietelsky. Takže mě ani neudivuje, že nám tato firma vydláždí další část chodníku,“ podivoval se například tehdejší zastupitel z opozičních řad Taptič.

Už tehdy ale Štukavec a hodonínská exstarostka Anna Matějková argumentovali tím, že firma Swietelsky vyhrála, protože předložila nejvýhodnější nabídku.

Na špatnou dohledatelnost uveřejněných veřejných zakázek si ale stěžovali některé stavební firmy. O výběrových řízeních v Hodoníně si myslím své. Je zvláštní, jakým způsobem město informuje o svých záměrech na internetových stránkách. Najít na nich oznámení, to chce velkou dávku času,“ vytkl tehdejšímu vedení města například ředitel jedné z břeclavských stavebních firem.

Podle Taptiče už má nové vedení města představu, jak chce vedení a informování o výběrových řízeních vést. „Chceme hlavně zvýšit transparentnost,“ uzavřel.