„Dopoledne k nám přicházejí žáci základních i mateřských škol z Kyjova i ze širšího okolí. Učitelé si často vybírají podle programu den, kdy k nám přijdou nebo přijedou. Některým žákům tak začíná školní den právě u nás,“ přiblížila etnografka Marie Zálešáková. Odpoledne pak přicházejí na předvánoční předváděcí akci rodiče s dětmi, školní družiny nebo skupiny penzistů.

Zdroj: Deník/Petr Turek

O úterní start se postarali umělci nejen z blízkého okolí, ale také ze vzdálenějších koutů Moravy. Hned u vchodu přivítal příchozí rodák zpod Lopeníku Pavel Hutěčka. S ním se mohly děti pustit do vyřezávání dřevěných figurek, které mohou zkrášlit vánoční stromeček nebo doplnit rodinný betlém. Malí návštěvníci si se zájmem prohlíželi i vyřezávaný pokojíček. „Ten jsem postupně doplňoval. Hrávala si s ním ještě moje vnučka, která už nyní studuje gymnázium,“ podotýká řezbář, jehož dílka jsou jak z borovice, tak z lípy či topolu.

V obležení je také jeho blatnická sousedka Marie Čiháková, s níž děti malují vánoční ozdoby. Hned vedle školáci s pomocí Anny Pantlíkové zdobí perníčky. „Nejčastěji si vybírají pro zdobení perníčky ve tvaru stromečků,“ ukazuje cukrářka. Malí tvůrci mají ale zájem také o perníkové sněhuláky.

Krampusáci navštívili Tasov.
Hrůza a děs obcházela Tasov. Mikulášské nadílky se ujali krampusáci

To více vlevo představuje svůj um Pavla Mazouchová, která se zaměřuje na vitráže a skleněné šperky. A vedle ní se už točí kolovrátek, u něž zručně pracuje s ovčí vlnou Dagmar Spurná. Ta ale nejen přede, ale z upředené vlny také plete. „Například rukavice, ale osvědčují se i teplé ponožky,“ říká dobře naladěná a dětmi obklopená žena. Především holky ale zajímá i to, jak Jana Špačková vytváří paličkovanou krajku. A rády se podívají i na figurky z kukuřičného šústí od Zdeny Pavkové.

Jak doplnila etnografka muzea, letos se podařilo do Kyjova dostat i tvůrce ze vzdálenějších oblastí Moravy, k čemuž pomohla evropská finanční spoluúčast prostřednictvím národního plánu obnovy a ministerstva kultury. Například v pátek tak do přístavby kyjovského zámečku dorazí z Valašska mistryně tradiční rukodělné výroby Lenka Macečková, která představí techniku síťování.