Vánoce na jižní Moravě mají šanci na přežití. I když lidé pár dnů před svátky často hořekovali, že by si šílenství před vánočními svátky nejraději odpustili a Štědrý den vymazali z kalendáře, nemysleli to nejspíš vážně. Podle ankety Brněnského Deníku Rovnost jsou totiž Vánoce pro většinu lidí v kraji pořád důležitým svátkem.
Redaktoři Deníku Rovnost oslovili v celém kraji tisícovku lidí. Průzkum ukázal, že většina lidí na religiózní jižní Moravě už nevnímá Vánoce tolik jako křesťanský svátek. Přesto je skoro sedmdesát osm procent lidí považuje za důležité.
„Jsou to svátky klidu a míru, sejdeme se celá rodina a taky si můžeme odpočinout a radovat z maličkostí, kterým obdarujeme své blízké,“ řekla například osmnáctiletá Barbara Cahová z Hustopečí. Pro Ondřeje Kušniera z Uherčic jsou Vánoce hlavně symbolem pohody. „Je to příjemné vytržení z věčného pracovního kolotoče. Atmosféru Vánoc mám rád,“ uvedl Kušnier.
Hlavně jako příležitost k odpočinku vnímá Vánoce čím dál tím víc lidí v kraji. V anketě se pod to podepsalo asi osmapadesát procent všech oslovených. Pro zbývajících asi pětatřicet procent lidí jsou Vánoce stále především křesťanskými svátky. Podle etnografa Martina Šimši z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici to není málo. „Tradice Vánoc určitě pokračuje, i když věřících lidí ubývá,“ míní Šimša.
Podle ankety oslavuje Vánoce stále méně lidí jako narození Ježíše Krista. „O půlnočních mších jsou ale kostely stále narvané lidmi. A o svátcích proudili do katedrály zástupy lidí podívat se na betlém. Bála bych se dělit lidi na věřící a ty druhé,“ míní Martina Jandlová z brněnského biskupství. Ne všichni mají stejný pocit. Lidem hlavně vadí předvánoční stres. „Z Vánoc jsou svátky obchodů a reklamy,“ posteskla si osmdesátiletá Evženie Blažková z Letovic na Blanensku.
Lidé v kraji utratili letos průměrně za dárky téměř šest tisíc korun. I nakupování je ale podle Šimši důležité. „Dar je vždycky pozitivní věc,“ podotkl.