Sváteční atmosféru na hlavním náměstí v Hodoníně ale navodí už rozsvěcení vánočního stromu, který bude tentokrát ze sousedního Rohatce.

„Novinkou stromu je kromě večerní také denní výzdoba. Bude tedy hezký v jakoukoliv hodinu,“ tvrdí městská zastupitelka a garantka zdejšího Domu kultury Andrea Husáková.

Další novinkou se stane to, že na náměstí bude vánočních stromků víc. „Nabídli jsem totiž školám, že si mohou jako by adoptovat vánoční stromečky a zkrášlit je svými ozdobami. Ozvala se nám spousta škol a školek, které tak budou mít své stromečky. Celé náměstí tak bude pěkně nazdobené ozdobami i ručními výrobky dětí,“ informovala zastupitelka.

Stav budovy Galerie výtvarného umění v Hodoníně na začátku listopadu.
Nový ředitel galerie v Hodoníně? Fantura končí, kraj vybere nástupce

Hostům se má na Masarykově náměstí otevřít řada stánků a také scéna, kterou ve všední dny oživí děti z místních mateřských i základních škol i folklorní soubory. O víkendech má být pak program ještě lákavější, aby udržel návštěvníky jarmarku na náměstí až do pozdějších večerních hodin.

Další zpestřením letošního předvánočního dění na historickém náměstí má být 5. prosince Mikulášská nadílka, kterou pořádají místní spolky Srdce pro Hodonína a Benatura.

  • Připomeňte si, jak to na náměstí v Hodoníně vypadalo loni

„Loni při nultém ročníku přišlo šest set dětí,“ připomněla Husáková, která je předsedkyní prvního ze spolků. Na závěrečný den jarmarku má do Hodonína dorazit také vánoční pošťák, který přijede vyzvednout a následně doručit přání z Ježíškovy pošty.

O novinky nebude nouze ale ani ve Veselí nad Moravou. Od 2. prosince si ji užijí zejména bruslaři. „V letošní sezoně má být kluziště nově umístěné přímo na náměstí Míru,“ nastínila novou lokalitu mluvčí veselské radnice Olga Svoják.

Na veselské radnici poděkovali strážníkovi Lukáši Šťastnému.
VIDEO: Starší žena ve Veselí bojovala o život, z ledové řeky ji vytáhl strážník

Zimní kluziště má společně s adventními a vánočními trhy a kulturním programem výrazně obohatit sváteční čas strávený přímo na novém náměstí. Navíc pětice stánků by měla být lidem na náměstí k dispozici až do fašaňku. Samotné rozsvěcení vánočního stromu je ve Veselí na programu první prosincovou sobotu odpoledne.

Novinku mají také v Kyjově, kde se v letošním roce rozhodli uspořádat nejen Adventní trh s rozsvícením vánočního stromu, který se koná první adventní neděli, ale trhy i o dalších dvou adventních nedělích.

  • Pamatujete na loňský vánoční strom v Kyjově? 

Jarmark bude v Kyjově druhou a třetí adventní neděli ve venkovních prostorách před radnicí, Mariánským sloupem a domem kultury.

„Nově jsme trhy rozšířili na tři adventní neděle. Bude při nich také dost programu pro děti, například také Ježíškova pošta, fotokoutek a jednu neděli i promítání pohádek uvnitř kulturního domu,“ vzkázala Andrea Něničková z programové oddělení tamního kulturního střediska.

Vánoční či adventní trhy

  • Hodonín: od 3. do 19. prosince
  • Kyjov: neděle 3., 10. a 17. prosince
  • Veselí nad Moravou: od 2. prosince

Rozsvěcení vánočního stromu

  • Hodonín: neděle 3. prosince od 17.30 (Masarykovo náměstí)
  • Kyjov: neděle 3. prosince
  • Veselí nad Moravou: sobota 2. prosince