„Peníze poputují na úhradu osobního asistenta pro čtrnáctiletého chlapce s mentální retardací. Jeho postižení mu nedovoluje, aby zůstával i ve svém věku bez dohledu. Proto je nutné u něj zajistit čtyřiadvaceti­hodinovou péči,“ informovala mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Jak dodala, chlapce si vytipoval odbor sociálních služeb hodonínského městského úřadu ve spolupráci s Centrem pro rodinu a sociální péčí. „Při výběru úřad přihlédl k celkové finanční situaci rodiny chlapce,“ podotkla ještě Kotásková.

Měsíční náklady na osobního asistenta činí v průměru čtyři tisíce korun. Podle vyjádření Kotáskové se tato platba stává pro rodinu stále více náročnější. „Pokud ale nebude mít chlapec osobního asistenta, maminka přijde o práci finanční situace rodiny se ještě zhorší. Snížila by se také kvalita života samotného chlapce,“ nastínila ještě Kotásková. Osobní asistent tak různými aktivitami podporuje chlapce v nácviku činnosti, kterými ho učí soběstačnosti jako je úklid, hygiena a domácí úkoly. Všechny tyto činnosti jsou pro děti v jeho věku samozřejmé. Vzhledem na chlapcovo postižení jsou to však činnosti, které u něj vyžadují dohled.

Chlapec navštěvuje Základní školu Bohuslava Martinů v Hodoníně. Ze všech činností má nejraději nakupování dárků pro druhé a pomáhání při vaření. Díky asistenci se může chlapec setkávat s prarodiči, kamarády a svými vrstevníky.

Přispět do sbírkou mohou lidé od patnáctého do osmnáctého prosince na vánočním jarmarku, který se uskuteční na pěší zóně u velké světelné křižovatky. Sbírka bude pokračovat od patnáctého do třiadvacátého prosince v budově městského úřadu na Národní třídě.

Peníze budou svěřeny přímo zákonnému zástupci postiženého chlapce. Více informací o hodonínském kulturním adventu na www.dkhodonin.eu.