Od třetího ledna se vánoční stromky vyváží v Hodoníně. „Jako každoročně žádáme Hodoňany, aby uložili použité vánoční stromky do patnáctého ledna ke kontejnerům na komunální odpad, odkud pověřená firma provede svoz,“ informuje za hodonínskou radnici mluvčí města Petra Kotásková.

Jak doplnila, stromky, které sveze společnost Tespra se zeštěpkují a končí v hodonínské elektrárně.

Podobně končí i stromky ve Veselí nad Moravou. Místní nemají dané místo, kam by stromky měli ukládat, takže většina pichlavých krasavců putuje k popelnicím.

„Vánoční stromky svážíme průběžně, protože každý sudý den likvidujeme takzvané černé skládky, za které je považováno vše, co leží u kontejnerů. Pokračovat ve vývozu budeme do doby, dokud budou lidé stromky vyhazovat,“ uvedl ředitel Služeb města Veselí nad Moravou Pavel Bouda.

Právě v areálu Služeb města se stromky sváží. Najdou ale další uplatnění. I ve Veselí nad Moravou se z vánočních stromků stane štěpka, která se zamíchá do substrátu. Tím se během roku hnojí městská zeleň.

Na likvidaci stromků se teprve chystá Kyjov. „S vývozem začneme v pondělí desátého ledna a skončíme posledního ledna. Budeme vyvážet vždy v pondělí a pátek,“ sdělil za kyjovskou radnici referent komunálního hospodářství a zeleně Vladimír Šimeček.

Kyjovem tak dvakrát týdně projede speciální traktor s vlečkou, na kterém se vánoční stromky, většinou naházené u popelnic, odvezou. „Stromky svezeme na jedno zpevněné místo, na kterém se stromky poštěpkují a odvezou do kompostárny,“ doplnil Šimeček.

Zatímco ve městech berou likvidaci vánočních stromků na svá bedra radnice, v menších obcích si je většinou zajišťuje každý sám. A to i přesto, že například Velká nad Veličkou má od konce roku 2009 novou kompostárnu.

„V obci máme místa, na kterých se skladuje rostlinný odpad a nějaký stromek se tam vždycky objeví,“ připustil velický starosta Jiří Pšurný. Jak ale doplnil, místní se o likvidaci většinou postarají sami.