Už víc než dva a půl měsíce musí lidé při jejich koupi předkládat občanku. Prodej léků je navíc množstevně omezený. Důvodem je opatření, kterým chce stát zamezit zneužívání léků k výrobě drog. Ani tentokrát ale nezabralo jejich vařičům mnoho času, aby našli jiné řešení. Pro léky si jezdí do sousedního Slovenska nebo Polska.

„Dalo se to čekat, když okolní státy nezavedly stejné opatření a zavedl ho jeden stát, a navíc jsou otevřené hranice. V takovém případě není problém si léky dovézt odkudkoliv. V Polsku se například tyto léky prodávají i u benzínek, takže to opravdu není problém,“ myslí si lékárník z Hodonína Vladimír Vinklárek.

Přesto Státní ústav pro kontrolu léčiv tvrdí, že se situace zlepšila. Ze statistik, které jsou k dispozici i na internetových stránkách ústavu, totiž vyplývá, že se spotřeba léků, které obsahují pseudoefedrin, od prvního května snížila o osmdesát procent.

„Dlouhou dobu Česká republika patřila k problémovým zemím, které nejsou schopny zamezit zneužívání léčivých přípravků k výrobě drog. Statistika počtu balení přípravků s pseudoefedrinem dodaných do lékáren a zdravotnických zařízení v roce 2008 zaznamenala průměrnou hodnotu 434 000 balení za měsíc,“ informovala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

V květnu už se přitom prodalo pouhých 59 000 balení, v červnu poté 76 293 balení. Podle Petlákové spolupracuje v otázce přesunu nákupu do jiných zemí Státní ústav pro kontrolu léčiv s lékovými agenturami daných zemí, kterých se tato změna v České republice dotkla nejvíce.

„Jedině jednotný přístup k přípravkům s pseudoefedrinem může pomoci v rámci Evropské unie minimalizovat nelegální produkci pervitinu z registrovaných léčivých přípravků. Přesun poptávky producentů pseudoefedrinu do jiných členských zemí EU je odrazem fungování nově nastavené regulace,“ vysvětlila Petláková.

Lidé, kteří cítí, že na ně přichází nemoc a chtějí si některý z výše uvedených léků koupit, musí přitom od prvního května předložit občanský průkaz. Kromě zamezení zneužívání léků k výrobě drog chce stát zamezit také hromadným výdejům přes zásilkový prodej. Ten je totiž od prvního května zakázaný.

„Prodej je omezen tak, že na měsíc se může na daného člověka vzít 1800 miligramů, což odpovídá dvěma velkým balením a jednomu malému za měsíc,“ přiblížil další lékárník z Veselí nad Moravou Tomáš Pavlík.

Právě Hodonínsko je pro vařice pervitinu výhodné, protože je u hranic se Slovenskem. Tamní lékárny se shodují, že zájem o léky obsahující pseudoefedrin se od května zvýšil.

Například v sousedním Holíči není žádnou výjimkou, že se ve městě objeví auto, ze kterého se rozprchne skupinka lidí a snaží se po desítkách kusů koupit zmíněné léky na chřipku. „Prodáváme jim maximálně dva kousky, domluvili jsme se tak mezi sebou. Co vím, tak například ve Skalici říkají, že lék vůbec nemají,“ uvedla lékárnice, která si nepřála uvést své jméno.

Zvýšených nákupů v okolních státech si už všimla také policie, která případy přeshraničních nákupů léčiv v Polsku a na Slovensku dokumentuje. Poslední případ přitom řešil toxi-tým v červnu na Kyjovsku.

„Třiatřicetiletý muž vyráběl pervitin v rodinném domě na okraji malé obce. Drogu vařil opakovaně, a to několikrát měsíčně, a zásoboval svoji klientelu. V dřívější době pro něj nebyl problém v lékárně nakoupit celé kartony potřebných léků. V současné době za nákupy vyjížděl taxíkem až do Polska,“ popsal policejní mluvčí Petr Zámečník.

Muži za výrobu pervitinu hrozí až pětileté vězení. V minulosti už byl totiž za výrobu drog odsouzen