Včelaři právě sčítají ztráty způsobené nemocí Varoáza. Ta se kvůli už druhé teplé zimě po sobě rozmohla po střední Evropě a zasáhla i Slovácko. Podle prvních odhadů pomřela v okrese Hodonín až třetina včel.

„Konečné výsledky budou až za měsíc. Ještě nás čekají prohlídky. Některá včelstva jsou oslabená, jiná se budou spojovat. První odhady ukazují na pětadvacet procent úhynů. Já odhaduji, že to v konečném účtu půjde přes třicet procent,“ zhodnotil situaci hodonínský včelař Štefan Škoda, u kterého se data z regionu scházejí.

Nejhorší situace je zatím na Veselsku, ale také například v Šardicích. „Tam mají úhyny kolem pětapadesáti procent,“ řekl Škoda.
Podle včelařů záleželo na tom, jak pečlivě chovatelé včely ošetřili. Odborníci už dříve doporučovali všem nátěr plodu. Ne všichni poslechli.
„My jsme se v místní organizaci dohodli, že všichni budeme natírat a to jsme také dodrželi. Díky tomu jsme čistí,“ uvedl za hovoranské včelaře Vít Marada. Tím chovatelé také pomohli sadařům v okolí. Bude dost opylovačů, kteří se o květy stromů postarají. Kde je včel málo, hrozí i horší úroda ovoce.

„Problém bude v otevřené krajině. Utrpí takové plodiny jako slunečnice nebo řepka olejná. Kde je blízko příroda, pomohou divoké včely, kterých je dost. Máme jich tady asi šest druhů,“ uvedl ekolog Vít Hrdoušek. Například pěstitelé v blízkosti Bílých Karpat by tak mohli být v klidu. Jinde už se začíná absence opylovačů projevovat.

„Pro zahrádkáře je současný stav katastrofou. Včel už je tak málo, že plánuji kácení některých ovocných stromů. Bez včel nelze hospodařit,“ láteří Blažej Zajíc z Kyjova. Ten v minulosti jako agronom vypracovával i směrnice pro počty potřebných opylovačů. Podle něj je na hektar sadu potřeba až padesát tisíc včel. Už vloni jich po teplé zimě na Hodonínsku umřelo dvacet procent.

„Včel ubývá dlouhodobě. Je jich tak desetina co před dvaceti lety,“ dodal zahrádkář. Tvrdí, že příroda má své zbraně a možná si nějak poradí, minimálně úroda meruněk už je ale ohrožená. Tyto stromy kvetou mezi prvními. Vypadá to tedy, že v příští sezoně budou muset milovníci lihovin oželet novou várku meruňkovice.

„Odrazí se to také na produkci medu. O cenách je ale zatím předčasné spekulovat,“ řekl Škoda. Odborníci už ale bijí na poplach. Předpovídají například u medu cenu přes sto korun za kilo proti osmdesáti, které se platí dnes. Včely byly totiž zasažené v celé jižní Moravě a také jižních Čechách. Masové vymírání zaznamenali také včelaři v Bavorsku.